ravimi sobivusest ja kõrvalmõjudest 17.10.01 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Minu tütar sattus Tallinna Psühhiaatriahaiglasse ravile k.a. augustikuus, kuna ta ei talunud enam 3 aastat ilma puhkuseta kestnud töötamist ning kõrgkooli õpingupingeid. Haigestumisele eelnes veel lähedase inimese poolt halvast kohtlemisest põhjustatud närvishokk. Haigustunnused olid: unetus, väga halb enesetunne kogu organismis (nagu oleks paljud organid haiged), ülisuur pinge kogu kehas, mis tekitas tunde, et keha paistetab ning "hakkab lõhkema", aju tundus kiirgavat kuumust, keha muutus endale võõraks, samuti tundus võõras ja vaenulik kogu ümbritsev maailm ning tekkis pöörane põhjendamatu hirm kõige ees, kogu eksisteerimine sellisel moel oli talumatu. Kolmel esimesel haiguspäeval esines ka palavikku kuni 38 kraadi ning ühel hommikul oli umbes 10 min. kestnud nägemus (must kolmnurk, mis ähvardab surnuks lömastada ja kurjad silmad, mis vaatavad vastu kapiukselt). haige ise tunnetas seda ka nägemusena, mitte tegelikkusena. Haiglas viibis 50 päeva ning paranes paari nädalaga esimestest haigusnähtudest (pinge kehas, aju "kuumenemine"), paar nädalat tundis ennast üsna tervena, käis kodus, siis tekkis jälle ägedam haigushoog, mis algas paanilise hirmuga (ei julgenud nädala jooksul enam haiglast väljuda), tunnetas kogu enda keha võõrana ja ebameeldivana, esinesid depresiooninähud. Diagnoos pandi: äge polümorfne psühhoos koos depressiooniga. Määrati ravi: hommikul: 1 cyklodol ja 1 cipramil; lõunaks: 1 cyklodol; õhtuks: 1 cyklodol ja 1 rispolept 4 mg (ris 4, roheline). Cipramil aitas hästi, ei lasknud tekkida väga sügavat meeleolulangust. Hirmuhoogude vastu ta eriti tõhusalt ei aidanud, need jätkusid. Probleeme on tekitanud rispolept: esimestel võtmispäevadel tundus tekitavat hingamistakistust (selle vastu isegi süstiti), edaspidi ajas rohi patsienti pidevalt kõndima (liikuma), tekkis lihastejäikus, mis takistab urineerimist, häirus kaugnägemine. Viimased vaevused on jätkunud ka peale haiglast väljakirjutamist. Rohu kohta käiv instruktsiooni internetist Magnum medical ütleb, et rispolept kõrvaldab hallutsionatsioonid, meelepetted, segasuse, agressiivsuse, kahtlustused, tunnete nürinemise, emotsionaalse ja sotsiaalse isoleerituse, sõnavara vaesuse. Ühtki neist sümptomeist ei ole tütar ise ega meie, tema lähedased tema juures täheldanud varem ega mitte ka haiguse ajal, sest olin temaga iga päev telefonikontaktis. Maailmapilt on tal olnud alati adekvaatne. Kui rispoleptiga soovitakse ravida depressiooni ja ängistust, siis need ta esinesid. Kas see on parim ravim, mis takistab temal esinenud haigusnähtude (hirm, surutis,ülipinge) kordumist tulevikus? Kui inimene tarvitab seda ravimit, ilma et tal oleks kunagi esinenud meelepetteid, segasusi jne., kas ei või ravim põhjustada sel juhul mingeid soovimatuid tagajärgi? Ravikuur on ju määratud väga pikaks ajaks, terveks aastaks. Püüame rispolepti kõrvalmõjust, sundliikumisest, vabaneda xeduxeni abil ja natuke see aitab. Kuid peale haiglast väljakirjutamist on tekkinud veel selline probleem nagu keskendusmisvõime kadumine. Inimene ei suuda lugeda, vaadata telesaateid, kirjutada. haiglas oli keskendumine veel olemas ning suutis lugeda tõsise sisuga raamatuid, praegu enam mitte. Mis seda põhjustab? Mis selle vastu aitaks?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Tütrel olnud/oleva häire olemust saab kõige täpsemalt öelda raviarst-psühhiaater. Temaga koostöös ning tema poolt määratud psühholoogiliste uuringutega saab diagnoosi täpsustada ning sellest tulenevalt ka raviplaani korrigeerida. Olemasoleva info põhjal on RISPERIDOON e RISPOLEPT v.hea rohi. Selle rohu annust tõstetakse pikkamööda ning võiks anda jaotatuna kahele korrale päevas. Õige-optimaalse annuse puhul on kõrvaltoimeid minimaalselt. Tütar peab j u l g e l t ning selgehäälselt oma tunnetest arstile rääkima, siis saab ravi korrigeerida. Teie küsimusele, et mis seda seisundit põhjustab ja mis aitaks? saab vastata raviarst, kes jälgib, uurib, ravib. Usaldage teda, vestelge temaga. Parimate soovidega Jüri O.-M: Ennet