sotsiaalfoobia/sotsiofoobia ravi 14.07.05 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Rumal on ennast ära diagnoosida, kuid see tundub olevat lihtsaim algus.
Ühesõnaga, olen ka inimene, kes kodust rõõmuga ja rahuga ei välju, kuid tulen toime, suutes endast jätta muljet kui vägagi tasakaalukast, rõõmsast ja rahulikust inimesest (hambad hakkavad mul plagisema ja käed värisema siis, kui suhtlussituatsioon on möödas ja edasi jalutan, lisaks hägustub mõneks ajaks tähelepanuvõime ja mõnikord hakkan ümisema, ilma et ise märkaks). Tööl ma ei käi, olen lapsega kodus - laps käib küll osa nädalast lasteaias. Muidu polegi probleemi, kuid kool on lõpetamata, ja tegemata on just need kolm tööd, mis kaitsmist vajavad. Ma olen ka istudes eksamit vastates rabanduse äärel - ei kujutle, et seistes seletamisega toime tuleksin. Pealegi juba sõna "kaitsmine" paneb mu südame kloppima...
Usun, et psühholoog ütleks, et "mõtle rohkem oma sõnumile, mitte sellele, mis mulje sa endast jätad" ja "see kõik toimub sinu peas - nagu sa oled suutnud end seda olukorda kartma mõelda, võid sama hästi otsustada seda olukorda mitte üle dramatiseerida " - seda ma olen juba 6 aastat ise ka endale rääkinud, see ei mõju.
Kas saaksin loota ravimitele, mille kirjutaks välja psühhiaater? Või peaksin ikkagi esmalt psühholoogi poole pöörduma? Kas see käib perearsti kaudu? Kas minu probleemiga saab tasuta abi?
Olen kaks aastat pea iga päev maadelnud küsimusega, kas jätkata või mitte... Enda pärast jätaks katki, aga hunniku inimeste ees on süütune ja häbi, sest asi pole mõistuse puudulikkuses vaid... kõigi jaoks ikkagi - laiskuses. Tundub, et kui teen valiku kool pooleli jätta, siis pean sugulaste-tuttavatega suhtlemast päris loobuma. Ainult mees näeb asja lähemalt ja tema soovitab mitte lõpetada praegu, vaid kui soovi ja tahtmist on eksternina, hiljem.
Et mida siis teha, ja kas üldse midagi teha?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Esimene mõttemaailm ja emotsioonide varaait olgu Laps ja tema kasvatamisega seotud tegemised. Teine mõttesfäär olgu seotud kooliga, haridustee jätkamisega. Mitte mõelda,aga ka siis süstemaatiliselt õpitööga tegeleda. Kolmas valdkond olgu edaspidine töö, tööleminek, endale huvitava töö leidmine. Kui need seisukohad endale selgeks tehtud, siis psühhiaatri juurde ja saate vajalikku arstirohtu nende üleliigsete hirmude, ärevuse kõrvaldamiseks - kui neid siis veel ikka on.
Tegutsege!
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet