Kuidas saab psühhiatri vastuvõtule 14.01.05 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

TERE!!

Kas saab tulla psühhiaatri vastuvõtule koos isaga (ta ei taha üksinda minna)?
Võib olla saate anda Tallinna Psühhiaatria Haigla registratuuri tel.numbri (internetis ma seda ei leidnud). Üks kord isa käis arsti vastuvõtul, tabletd aitasid suurepäraselt. Nüüd see kõik kordus taas. Isaga tema haigusest rääkida ei ole võimalik, ta on kindel, et ta on terve. Aga tema isiksus muutus täesti.
Minu vanaema ja tema poeg (minu isa) on skisofreenikud. Kui suur on tõenäolisus, et mina või minu laps jääb ka haigesk. Lugupidamisega
Anneli

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Täpset geneetilist Põhjus-Tagajärg seost skisofreenia puhul ei ole. Teatud statistilisi eelsoodumusi on leitud, aga täpseid mehhanisme praegu veel ei teata - seega tõenäosuse kohta ei saa ei plusse, ei miinuseid esile tuua.
Mineviku suunas me geneetilisi muutusi teha ei saa, olevikulise käitumise ja eluviisiga aga võime küll suuremal või siis vähemal määral nii "halbu vaime välja kutsuda" kui ka vaimset tervist tugevdada, edendada. See ongi tähtis.
Psühhiaatriakliiniku Dispanseri tel 697 44 44.