mida teha vanainimesega 21.12.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Räägin vist lihtsalt selleks et ära rääkida.Minu 85 aastane ema ei ole enam täie mõistuse juures.Tal on ka diagnoositud sügav puue.Väga rahutu nii öösel kui päeval, ei oska kasutada wc d jutt segane jne.Aga kõige hullem on tigedus.Ta ei ole enam enda hügieeni eest hoolitseja , samas pole voodihaige.Ta ei olegi võimeline midagi tegema.Vaim ei võta ei lugemist, televiisorivaatamist ega teistega suhtlemist.Aga kui teda suunata, seletada pesemisvajadust jne, saab tigedaks ja põhitoonid on ikka sel teemal kuidas ta meid orjanud on.Ometi elab ta minu pool alles paar kuud ja see on meie endi ehitatud maja.Tema majas elab alkoholilembene poeg oma lõhkise abieluga.Ma ei saa isegi oma kodu enam korras hoida,sest see teeb teda tigedaks.Aga mul on ka pere.Mis teha?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Dementsuse vastu erilisi rohte ei ole, aga kurjuse ja paranoia suhtes annab rohtudega küll olukorda leevendada. Psühhiaater aitab.
Vanurite probleem: kui rahakott võimaldab, siis hooldekodu võib kõnealla tulla.
Aga 5-6 tuhat kuus, selline on taks. Pension ju seda ei kata!!!
Tervitustega,
Jüri O.-M. Ennet