ülikoolist - hullumajja 02.12.03 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Kas võib ennast hulluks õppida? Nimelt mul on sõbranna (korterikaaslane), kes õpib arstiteadust (3.kursus) ja kes õpib niiiiii palju, et ohohoh. Ta on muutunud täiesti teiseks inimeseks viimase paari kuuga. Väljas ei käi, sõpradega enam ei suhtle, ainult õpib oma toas. Väga närviliseks on muutunud ja kuidagi kummaliseks. Räägib ise koguaeg, et ei oska midagi, vahepeal läheb närvi ja kortsutab endal kooliasju, nutab. Olen temaga rahulikult rääkinud, üritanud teda välja kinno, kohvikusse, trenni jne. kutsuda, aga ei midagi. Muudkui õpib hilisõhtuteni. Tahab õppetoetust järgmine semester saada. Mul on mure, et mis siis saab, kui sess algab. Kas võib mingi klõps käia ja ta täitsa hulluks minna? Mida ma talle rääkima pean või mida tegema, et asja leevendada? Tahaks, et ta jälle normaalne oleks!
Äkki oskate mingitki nõu anda.
Tänud ette,
murelik sõbranna

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Teisel-kolmandal kursusel on paljudel õpiprobleeme ja hingelisi raskusi.
Sõbranna on ilmselt "kinni õppinud" ja vajab puhkust, kõrvalist abi, pingete maandamist psühhiaatri abiga ja rohtude toetusel. Vajadusel ja võimalusel võtta isegi õppepuhkust üheks aastaks. Tervis eelkõige.
Ülikooli suurim viga on see, et ei õpetata õppima, ei õpetata elutarkusi, ei kasvatata isiksusi (õpetatakse vaid erialaainet). Töö ja puhkuse õige vahekord (õise une vajadus), oluline ja ebaoluline õpiainetes (kogu õpikut faktikeste kaupa "pähe taguda" ei ole õige; oluline on OLEMUS, mudel, skeem).
Normaalne toitumine ja piisav kehaline aktiivsus.
Rõõmsameelsus.
Ka minul oli kolmandal kursusel õpikriis (oli ka sõjaväeline problemaatika), oli seetõttu ka õpipaus. Pärast seda olin nagu uuesti sündinud!
Viige Sõbranna Psühhiaatri juurde ja ta saab abi.
Minupoolsed tervitused temalegi,
Jüri O.-M. Ennet