Alkohol ja langetõbi 20.10.03 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Ei tea kas küsin nõu õigelt arstilt aga küsin siiski.Minu mehe õde on 35a. 10aastat tagasi oli tal autoavarii mille tagajärg-peatrauma.operatsioonist keeldus ja nüüd on maitsema hakanud alkohol,mis tema olemise hirmsaks teeb. Ravimitele ta raha ei kuluta-see kulub alkoholile.Kohati käivad talle peale ka epilepsia hood ja viimasel ajal sellist laadi,et silmad veritsevad.Ise ta muidugi midagi ei mäleta.Oleme püüdnud teda igati aidata aga ta ei salli meid ning ei taha meie abist midagi kuulda.Kuidas hindaksite tema seisukorda loetu põhjal ja millist nõu annaksite?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Krambihäireid soodustavad-tekitavad nii peatraumad kui ka alkohol. Antud juhul mõlemad tegurid toimivad koos, seega topeltoht krampideks. Traumaga seonduva suhtes oskab soovitusi anda neuroloog, seda ka krampide osas. Eeltingimuseks muidugi absoluutne alkoholist loobumine.
Ülikoolipäevilt on meelde jäänud kuulsa kirurgi ja arstiteadlase Artur Linkbergi haigete vastuvõtt. Küsimus oli veresoonte (veenide) põletikus ja alkoholis. Kuna alkohol ja suitsetamine protsessi halvendab, siis Prof. A. Linkbergi esmaküsimusi oligi alkoholi tarbimise ning suitsetamise kohta. Kui patsient vastas jaatavalt, siis oli visiidil lõpp. Patsient pidi ukse taha minema ning uuesti sisenedes veendunult vastama: "Jätsin maha, enam ei tarvita!". Selline mõte kerkib ka traumajärgse krambihaige korral. Terveks saab teha vaid seda, kes seda ise soovib ja sellele ka kaasa aitab!
Alustage peretohtrist, tema dirigeerib edaspidist. Ilmselt vajate ka narkoloogi-psühhiaatri abi, neuroloogist oli juba eelpool juttu.
Kannatlikkust,
Jüri O.-M. Ennet