ei taha enam elada 09.10.03 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Probleem selles,et olen oma elu elanud abieluaja jooksul keeruliseks.Pühendusin perele(lapsele ja mehele)Mees mängur ,ringitõmbaja ja varas.Mõttetu elu,millega ka ise kaasa läksin.Nõrk naine,kes proovis kohaneda olukorraga,et säilitada peret.Ja samas ise läksin sama teed-st mängurlus(otsisin kodu kõrvalt midagi hingele-adrenaliinisüsti vajadus)Asi lõppes krahhiga minule isiklikult.Lõpuks tegin otsuse sellest kõigest loobuda.Nüüd juba 3 aastat kasvatan üksi last ja elan oma sünnikodus.Olen täielikult muutunud,olen enda üle uhke. Samas kõik läheb ikkagi allamäge. Oma eksimused elus olen endale teadvustanud,aga ühiskond ei küsi sellest.Ei oska enam edasi minna.Ja keda see huvitakski.Nüüd ka teismelisega probleemid.Püüan selgitada,et kõike tuleb ette näha,ja hiljem muuta on paljusid asju raske kui mitte võimatu.tunnen et olen psüühhiliselt üle kurnatud,väsinud kõigest,ei jaksa enam võidelda eksistentsi pärast ja kas on mõtetki?ja samas mu teismeline ka ei taha aru saada.temale olengi ju nüüd elanud.Mind ei ole kellelegi vaja. Ise püüan teisi mõista-aga kõik on nagu vastu seina.Otsus on lõpetada see vindumine-aga kas see on ainus variant?Ei tea enam.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Teada ja tuntud lugu - ELU on ainulaadne ja vajab seega elamist.
Olete tubli, et loobusite mängurlusest ja alustasite uut rada. Teismelise puhul jutuga saab ka üht-teist paika panna, aga see "nupp ei noki" selles nooruses veel piisavalt. Lahediks oleks: a) sport ja trennirühma-treeneri positiivne mõju või b) mõni huvialaring, kus pühendub ja nn lollusteks jääb vähem aega või c) kooliõppust tösisemalt võtta (aga see on klassi-kooli aura-hoiaku küsimus) või d) kui Teismeline ülimalt kuuletumatu, siis vestelda lastepsühhiaatriga.
Teie enda tervise küsimustes: 1) uneasjad korda, et jõudu ja energiat jätkuks (vajadusel ka veidi unerohtu), 2) sisepingete ja depressiooni maandamiseks sobiks arvatavasti mõni antidepressant ( 1) ja 2) osas on rohtu mis neid ühe rohuna ühendab - Remeron, näiteks), 3) käia nn pihil psühholoogi v psühhiaatri juures, et saaks hingel ära rääkida. Aegaajalt nn mõõnaperioode-depressioone-elutüdimust on pea kõigil. Sellest saab jagu, veidi kannatlikkust.
Paremat tuju Teile soovides,
Jüri O.-M. Ennet