autistlik häire 15.08.03 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Minu algklassis käivale lapsele pandi autistliku häire diagnoos.Ise vanemana aga arvan,et tegu on rohkem Aspergeri sündroomiga(kõne hilistus,teiste lastega kontakti vältimine,motoorne kohmakus,raskusi koolis),Diagnoosi pani lastepsühhiaater,olles last eelnevalt 5 korda näinud.Psühholoog vestles lapsega 2 korda 30.min.Seal tehti teste(piltidelt vigade otsimine,piltide õigesse järjekorda panemine).Need tegi laps 75%ulatuses ära.Logopeed rääkis ka oma pool tundi.Meile on öeldud ,et laps on norm.intellektiga,aga aeglase arenguga.Siit minu küsimused-1.Miks paneb lapsele diagnoosi 1 arst?
2.Kas saab diagnoosi vaidlustada?
3.Kas sellise häirega lapsele tuleb määrata puue?
4.Kas vanemaid ka kusagil nõustatakse?Seni pole meile mingit abi antud?
5.Mis tüüpi rehabilitatsioon on lapsele ette nähtud?
Need oleksid esialgsed küsimused.Saadan need seepärast Teile,et senise psühhiaatri arvates ei ole lapsele abi vaja peale mõistlike vanemate ja rahuliku õhkkonna.Puude määramist arst ka ei pooldanud.Mida teha?
Ootame väge Teie vastust!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Lp. Lapsevanem, nii lapse autism kui ka Aspergeri sündroom kuuluvad samasse häirerühma. Selle rühma alaliikideks jaotamisel on lahkarvamusi. Siit ka võimalus, et võib esineda diagnostilisi eriarvamusi. Diagnoosi paneb ikka last uurinud ja raviv tohter.
Diagnoosi vaidlustamine: a) ravitohtriga arutlete neid võimalusi, aga ärge seejuures unustage, et tohter on selle valdkonnaga nii teoreetiliselt kui ka praktiliselt rohkem tegelenud. b) last uurib ja temaga tegeleb mõni teine laste-psühhiaater.
Puude ja selle vormistamise otsustab raviarst. Lapsevanema esmaseks nõustajaks on last raviv arst, rühmaöppe olemasolu kohta saate infot laste dispanserist. Mõistlikule vanemale ja rahuliku õhkkonna nimel soovitan veelkord oma hingemuredega minna last senini ravinud psühhiaatri juurde ja paluda slegitusi. Koostöö viib edasi, protsessimised ja vaidlustamised võivad mõnikordki takistuseks saada.
Pöörduge veelkord ravitohtri poole.
Parimate soovidega, Jüri O.-M. Ennet