6 aastane laps valetab/fantaseerib 18.11.15 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Mul on 6 aastane poeg. Ta on hakanud igasugu asju rääkima lasteaias. Näiteks räägib ta, et on 20 aastane ja töötab valvurina öösiti. Seda räägib ta lasteaias kõigile ja kui öeldakse, et ei ole ju, siis vaidleb vastu, et on küll. Ta on olnud ka 16 aastane treener ühe korra. Mõnikord on tal käel nähtamatu robotkell., või on tal laserpüss vöö vahel. Selliseid väljamõeldisi on tal viimaselajal igasuguseid. Kui küsin, et miks ta nii räägib, siis ta ütleb, et ta tahab olla see treener ja 16 aastat vana. Saab aru küll, et ta ei ole seda, aga tema tahab olla. Lasteaias tuli sellisest fantaseerimisest suur tüli. Mulle öeldi, et mu lapse mõistus pole korras. Et terve laps ei pidavat rääkima kasvatajale, et ta on keegi teine. Ja eriti veel ei pidavat ükski laps vaidlema vastu, et on ikka küll. Kõigele lisaks valetab ka laps mulle asju. Näiteks kui ta lööb oma suurt venda, siis ütleb, et ei löönud. Või valetab, et käis pissil. Kas mu laps vajab mingeid uuringuid? Või mida teha, et see lõpeks ära?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kõik lapsed fantaseerivad ja see on arengu lahutamatu osa. Aga neil jääb seos ka reaalmaailmaga.
Väike vale käib laste arengu juurde ja eks valet vajavad ka täiskasvanud.
Küsimus aga selles, kas vale on teadlik-juhitav või ise sellest aru ei saagi.
Lastepsühhiaatrid ja -psühholoogid teevad teile asja selgeks.
Lastehaigla juures vastavad spetsialistid olemas.
Kontrollida ikka tasub - süda rahul siis.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet