Ärevushäirete ravimine 18.05.15 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Läksin psühhiaatri juurde, kuna on ärevushood, paanikahood, sotsiaalne ärevus ja vist ka midagi depressiooni laadset.
Pärast esimest korda andis psühhiaater mulle 10 tabletti risperidooni ja käskis iga päev võtta.
Pärast teist korda andis 22 tabletti olanzapine'i ja käskis iga päev võtta.
Risperidoon kutsus esile konstantse iivelduse ja ka oksendamise ja uimasuse.
1 tablett olanzapine'i niitis täiesti jalust maha ja muutis 2 päevaks uimaseks, rohkem võtnud pole.
Kas see on normaalne, et arst annab mulle pärast 2 korda minuga kohtumist antipsühhotikume, mida kasutatakse ainult siis kui miski muu ei aita? Ja mis üldse on skisofreenia ravimid?
N.B. Mitte kummagi ravimiga ei saanud ma kaasa infolehte ja kasutamata tablette tahtis tagasi (millest mina mõned juba ära olin tarvitanud) et anda järgmistele patsientidele.
Kõrvaltoimetest mulle midagi ei räägitud, ka seda ei öeldud, et näiteks autoga sõita ei tohi.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Anti-psühhootikume teatud juhtudel antakse, vajalik on õige annus - ärevushäire korral on need väikesed, et uimasust ei tekiks ja auto juhtimise probleeme ei tekiks.
2) Veidi
arstirohtu on algetapil vajalik;
harjutused (keha tugevdamine, pingete maandamine, psühho-regulatsioon) kindlasti järjekindlalt 3...4 kuud ja osa neist muutuvad eluviisi osaks;
"uued prillid" e uus eluviis, asjadest arusaam (mida võtta südamesse, mis oluline - prioriteedid) ning vastavalt prioriteetidele ka siis uutmoodi tegutsemine-Elamine.

Eraelus meil ka mõned inimesed meeldivad, mõnedega "aura" ei sobi - see on loomulik. See kehtib ka psühholoogi või psühhiaatriga - 101% sobilikkust kõigiga ei pagi tekkima. Järelikult - vajadusel teine tohter.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet