ärevuse ja paanikahäire 24.05.08 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!!! Minul tekkisid selle haiguse sümptomid kui olin rase,ma tõesti kartsin sünnitus (olin juba üks kord sünnitanud),veetsin terve raseduse peaaegu haiglas,sest ei söönu midagi,voodistki ei tõusnud,kartsin et suren ära,palusin arstidelt keiserlõiget ,aga nad ei teinud,oleks mulle lubatud et teevad ,ei oleks ma sellisesse haigusesse jäänu. Nüüd laps juba 2 aastane,mina ikka oma paanikahoogudega hädas. Olen võtnud 2 aastat sertlalini sisaldavai tablette ja xanakseid ja ikka ei midagi,olnud haiglas seal oli tõesti hea,aga ega saa ju koguaeg haiglas ka olla,mehel hakkab ka minu hädadest kõrini saama,lapsed on nii palju kaotanud ,vanem laps ei ole saanud ei loomaeda,ega kuhugile mujale kuhu ta igatseb,sest minust ju ei ole minejat,tean seda tunnet et kohe minestan ja nii edasi. Kiri vist küll segane ,aga mis ma küll peaks tegema,lastest on kaju ja kätte võtta ei suuda ma ja sellest üle olla. Kohati olen ka voodihaige päris ja haigla erakorralise meditsiini arstid saadavad mind väga ebaviisakalt minema,kui mul on näiteks südames hirmsad valu,nii kui kuulevad et oled korra hullaris olnud ,siis kao sinna tagasi,nii otse kohe mulle just öeldigi. Minu psühhaaril on ainult selline mood et kirjutab rohtu aga juurde ja saadab ka minema. Kas te kirjutaksite mulle palun mingitki nõu ja kas see sertlarin ikka aitab paanika ja ärevushoogudele ja luidas on võimalik selle haigusega gruppi saada. Minu arstist ei ole abi,tal on koguaeg kiire. Palun palun aidake mind,ma enam ei suuda!!!!!!! Kui võimalik saatke mulle kiri minu e postile,siis saaksin seda kergemini lugeda ja ka korduval kui vajadus on.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Ärevushäire tekib kergemini depressiivses olukorras või siis pinge-stressi olemasolul. Seega - neid vähendada ja kõrvaldada ning organismi selles valdkonnas tugevdada.
Ärevushäie tekib olukordades:
1) mis oma olemuselt ju ei ole ebaharilik, 2) aga neid olukordi-situatsioone püütakse vältida, 3) ka mõte-kujutlused nendest valdkondadest tekitab halva enesetunde ja isegi ebamugavad kehalised reaktsioonid, 4) ärevus-ebamugavus võib olla lihtsast kartusest kuni surmahirmu tundeni, 5) teiste inimeste jutt ja selgitused kergendust ei anna.
Ravimine:
1) Õige AD, õiges annuses, vajaliku pikkusega ravikuur. Sertralin (Zoloft, Sertral, jt.) sobib ärevushäirete raviks. Võetakse kord päevas (kas hommikul või siis õhtul). Annuse määrab arst.
2) Harjutused, et ainevahutust ergutada, pingeid maandada, organismi nii kehaliselt kui psüühiliselt tugevdada.
3) "uued prillid" e. uus hoiak - mitte kõiki ilmaelu asju südamesse võtta. Prioriteedi mahtugu ainult südamesse.
Psühhoregulatsioon, alusta minu harjutusest - Enneti Palve-Meditasioon.
Julgelt harjutada,
Jüri O.-M. Ennet