mida teha,kui 14 aastane depressioonis tütar on koolis tagakiusatav. 13.05.15 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere.olen väga mures oma tütre pärast.Tema depressiooni avastasime sügisel,kui ta lõikus oma käsivarsi ja jalgu.Viibis seetõttu ka psühiaatria haiglas.Praegu on suurim mure see,et ta ei taha koolis käia,kuna kaasõpilased mõnitavad teda nende lõikumiste ja depressiooni pärast.tihti ta tulebki poole päeva aajal juba koolist koju ja mõnikord ei suuda üldse kooli minnagi.Õpetajad on teadlikud olukorrast,aga siiani pole kooli poolt abi saanud,et olukord lõppeks.depressioon aina süveneb ja lapsel on kogu aeg paha olla,lausa füüsiliselt,tahaks ainult magada ja nõrkusehood ja iiveldus. Ma ise olen 3 nädalat olnud olude sunnil Soomes tööl ja järgmisest õppeaastast tuleb ka tütar siia kooli ja elama.psüholoogid on selle mõtte heaks kiitnud,et keskonnavahetus teeb head. Mure on aga praegu kestva õppeaastaga.Lihtsalt laps keeldub kooli minemast...Kas on sellises olukorras võimalik saada lapsel koolist vabastus,et olukord ei läheks veel hullemaks.Ma kardan nii väga,et muidu lõppeb see enesetapuga?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Klassijuhata-õpetaja saab anda koolipoolsed "eeskirjad": eriprogramm, eri koolis käimise graafik, koduõpe, akadeemiline paus ja millist tõendit (lastepsühhiaatri) see vajab.
2) Minna kiirelt ikka Lastepsühhiaatri jutule - tal seal ka eelmise uuringu-ravi andmed.
3) Ainult tabletikene (antidepressant, uinuti) ei aita, vajalik on kehaline aktiivsus (alates jalutuskäikudest),
uinuti asemel rahustavad teed, muidu muutub liigselt uimaseks. Apteegi vabamüügist Melatoniin (võtta 1/2 tabl e 0,5 mg) õhtul ja kohe voodi.
Minu rahustav harjutus - Palve-meditatsiooni esimene samm.
4) Sõbralik-toetav-julgustav suhtlemine, etteheiteid ei mingil juhul. Enesesüüdistusi te ka ei tohi enda suhtes teha!
Lahendid on olemas! Tegutsege rõõmsameelselt.
Jüri O.-M. Ennet