Tugevad hirmud 05.05.15 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Pojal on hirmuhood. Algasid märtsikuus, kus nõudis, et kohe tuleb kiirabisse minna, sest tema süda ütleb üles. Saadeti meid tol hetkel aga psühhiaatriaabisse. Arst kirjtas välja mirtasapiini, mida poeg 3 päeva võttis ja siis ütles, et see rohi teeb teda madalamaks kui muru ja tema rohkem ei võta. Samas süvenes hirm ning kordi nõudis, et me kiirabi kutsuksime - küll jääb hingamine kinni, küll süda seisma. Vahepeal võttis veel paar korda paaril päeval rohtu. Püüdis ise teha teraapiaid, leida muusikast tuge, nautida looduse rohelust. Kui märtsis suutis veel 2km jalutuskäigu sooritada, siis nüüd reaalselt ütleb, et ta ei jaksa midagi. Alustas uuesti rohu võtmist - on 12 päeva järjest võtnud, kuid usku tal sellesse ei ole. Kui algul püüdis oma võtetega positiivsust tagasi saada, siis nüüd ütleb, et hirmud on nii suured, et tal lihtsalt ei õnnestu. Samuti leiab, et ta on inimvare ja sellest väljapääsu ei ole. Viimastel päevadel on asi hullemaks läinud ning nüüd kardab lausa autosõitu. Ütleb, et rinnus on torked, kurkus nagu mingi tropp ees, hingata ei saa ja enesetunne on väga sant. Tundub, et varsti ei tõuse voodistki, sest see on pingutus, mida ta ei jaksa teha. Püüan temaga rääkida ja arutleda, kuid kui varem see nagu aitas, siis nüüd näen, et ta on nagu omas maailmas ning midagi vastu võtta ei taha. Elab oma hirmumaailmas, kust ta tahaks siiski välja tulla, kuid tundub, et pole hingejõudu. Mina kõrvalt lihtsalt näen, et vajub ja vajub lihtsalt ära. Ise ta kuskilt luges, et peaks tegema testosterooniravi ning seda ta ka korrutab. Mis teha, kui ma näen, et midagi nagu ei toimi ja ta vajub kössi ära? Kõige hullem, kui ta hakkab tundma, et elu ongi nö läbi. Rohtu praegu võtab, kuid kuidas pidada vastu, kuni nende mõju esile hakkab tulema? Samas tegeles enne jõusaalis treenides ning tal on valus näha, kuidas tema lihaskond kokku kuivab ning et ta ei saa oma alaga tegeleda. Ütles, et tema sellise valu ja pingega kaua vastu ei pea.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Praegune info viitab sellele, et mõeldud on paanikahoogudele ja selle raviks on antud AD-d.
AD võtmisel on oluline leida õige raviannus - enesetunne siin oluline.

Arstirohust üksi ei aita, vajalikud on ka harjutused (vt ärevushäired, paanikahood varasemaid soovitusi).
2) Vajalik on psühhiaatri konsultatsioon, siis saab täpsemaid soovitusi anda, vajadusel ka arstirohtu korrigeerida.
3) Ärevuse ja pingete korral kehalised kaebused ilmnevad nö tundlikumas (see ei tähenda selle piirkonna haigust) sektoris, antud juhul kardio-pulmonaalses (südame ja hingamise tasandil) süsteemis.

Seda valdkonda saab siis kehalise aktiivsuse kaudu tugevdada: jalutuskäigud, kerge sörk, jalgratas, ujumine jne - mis meelepärane.
4) Elurežiim ja iga tera tervise varasalve on kasuks.
Seega:
a) omapoolne tegevus (vaja end ületada, pingutada) vastavalt eelöeldule ja
b) psühhiaatri jutule.
Igast murest saab üle!
Jüri O.-M. Ennet