Hirm üksiolemise ees 12.01.15 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Mind vaevab selline asi, et kardan üksi kodus olla. Eelkõige öösiti. Mäletan, et juba väiksest peale kartsin pimedas toas olla tohutult. Olin alati silmini teki sees ja kartsin, et näen vaime või kummitusi pimedas vms.
Nüüd olen aga 21-aastane ning kardan endiselt üksi kodus olla. Elan külla vanematega, kuid ühel hetkel elus ju pean kindlasti vähem või rohkem aega üksi kodus olema ning tahaks, et see oleks ikkagi võimalik ja seejuures mitte traumeeriv.
Ei oskagi päris täpselt öelda, mida kardan. Lihtsalt kardan, tunnen nagu ei oleks ruumis üksi või siis kardan, et on mõni vaim või, et kohe kohe midagi juhtub (pätte ja murdvargaid ega midagi sellist ei karda. Selline hirm, et äkki mõni vaim jälgib vms. Koguaeg selline tunne, et nüüd kohe kohe juhtub midagi. Tahaks sellest asjast väga lahti saada, kas seda on võimalik ka ilma keemilise ravimita saavutada?

Ja veel - ega see pole juhuslikult mingisugune skisofreenia tunnus, kui kardan, et minuga ruumis on vaimud, kes mind jälgivad ja kohati isegi on tunne, nagu jälgiks miski. Nagu seletamatu hirm millegi ees, aga ei oska öelda täpselt mille ees. Olen hakanud mõtlema, et äkki mul on skisofreenia või midagi sellist, et kardan. Kuigi mingeid kummalisi mõtteid muidu pole. V.a generaliseerunud ärevushäire diagnoositud.

Ärevushäire on mul diagnoositud küll. Aga selline pimedas kartmine on mul küll tõesti väiksest peale juba.

Suur tänu ja loodan teilt abi saada!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Nüüd olen aga 21-aastane ning kardan endiselt üksi kodus olla...
# Inimene vajab ja tahab sisemist (ka hingelist) tasakaalu selles kiiresti muutuvas maailmas (keskkonnas, ühiskonnas).
Kõik muutub, kõik voolab, kõik võitleb. (vt Herakleitos - 535...-475 e.m.a. - kõik voolab e. πάντα ῥεῖ, pánta rheî kreeka keeles). Kui keskkond muutub siis peame ka meie muutuma või siis mingit turvatunnet või nn turvasammast (ka hingelist) kuskilt saama-tunnetama. Neid sambaid on mitmeid.
2) Elan küll vanematega, kuid ühel hetkel elus ju pean kindlasti vähem või rohkem aega üksi kodus olema...
# Vanemad on meile vaid üheks turvasambaks (eakatele ka siis, kui nad meie juurest Linnuteele lahkunud on). Peale selle samba -Esivanemate samba - vajame ka teisi: endas leitud andekus ja geniaalsus, mida arendada saab ja siis enda ja ühiskonna huvides rakendamist leiab. Sõpruskond, sotsiaalne sõprusrühm, ...riiklik turvatunne, Absoluudi otsimine-leidmine - nii filosoofilis-materiaalne kui ka teoloogilis-vaimne (need on tegelikult suure ühisosaga, kaksainsus).
3) tunnen nagu ei oleks ruumis üksi või siis kardan, et on mõni vaim või, et kohe kohe midagi juhtub (pätte ja murdvargaid ega midagi sellist ei karda.
# mitmed tunded-hirmud on sellised, et hingearst saab soovitusi anda ja ka mõnda arstirohtu vajadusel lisada, harjutusi soovitada, seega - psühhiaatri jutule, sellest saate suuresti abi.

4) Kõik noored on endale mingit häiret-haigust külge mõtelnud, see on inimlik. Eriti tundelised inimesed aga vajavad veidi kõrvalabi (liigselt tundehell on meie karmis ühiskonnas ilma adekvaatse turvasambata veidi hingevalulik taluda.
5) Tervise tugevdamiseks on väga palju võimalusi - tuleb leida endale sobilikud variandid ja neid siis kasutada, järjekindlalt, rõõmsameelselt.
6) Elus - järelikult Õnnelik, see alustala-vundament olgu lopsakas. Rõõmsa meelega saab raskustes mänguliselt üle.
Rõõmsameelset tegutsemist,
Jüri O.-M. Ennet