suured emotsioonide kõikumised ja tujukus 03.11.14 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!Olen toimivas õnnelikus armastavas suhtes.Kui olen oma kallimaga kusagil seltskonnas, siis vahel muutun tujukaks ja kurjaks, vaatan kurja näoga,kui ta teistega suhtleb ja minust kogu aeg välja ei tee. Pärast ta räägib mulle,et see teeb talle haiget,kui ma seltskonnas niimoodi lapsikult käitun.Ta kardab,et teised inimesed ei julge/taha temaga enam suhelda,kui tema kaaslane teeb kurja nägu. See käib mul nii ruttu tavaliselt,et juba ma olen hakanud mossitama ja vihast nägu tegema,ma ei suuda enne mõeldagi,et nii pole ilus ja mõttekas teha. See tekitab meie vahel tüli. Mu kallim on truu, armastav, nagu ma isegi.Meil on võiks öelda isegi ideaalne suhe,aga ma ei tea,miks ma õõnestan oma tujutsemistega meie suhet.Ma ei tea,kuidas sellest lahti saada, olla rõõmus ja vaba seltskonnas koos temaga,mitte nagu hoida teda endale kogu aeg.Olen intelligentne inimene muidu,mul on endal ka piinlik oma sellise lapsiku käitumise pärast.Väga sooviksin teada,kuidas sellest vabaneda.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Meile kõigile meeldivad rõõmsameelsed ja enesekindlad inimesed, abivalmis inimesed. Kui inimesed teistele rõõmu ja head kiirgavad, siis nad meeldivad meile.
Anda saab seda, mida meil anda on. Seega:
1) pessimismist ja nukrameelsusest samm-sammult loobuda - elu helistikku muuta minoorist mažoorseks;
2) kui juba endas veidi seda mažoorsus on, siis pakkuda seda ka teistele, eriti lähedastele. Südamest andes saate ka ise seda pakutavad (kui süütate ka lähedase küünla, siis ju kaks valgust, kaks soojust, kaks rõõmu, kaks enesekindlust). Andmiserõõm!
3) Mona-Linda naeratus - aitab ennast, mõjub teistele.
Jüri O.-M. Ennet