Mure oma 7a poja pärast. 23.09.14 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere.
Mul on suur mure oma lapse pärast. Ja kahjuks ei oska ma enam teda kuidagi aidata. Olen otseses mõttes juba sõnatu.
Tal on probleeme käitumisega. Ta ei kuula sõna, ei allu mida öeldakse ja hüsteeriline kisa on väga kerge tulema. Kui paluda tal miskit teha, on esimene reaktsioon EI ja kui ikka paluda on suur vingumine ja jonn lahti. Kui midagi seletada, teeb näo et saab aru, kuid samas läheb kõik temast kauge kaarega mööda. Ka koolis käitub halvasti. Ei allu õpetajale, segab tunde ja tuleb ette ka togimist.
Kohati on tunne et ta nagu ei saa üldse aru mis talle räägitakse. On trotsi täis ja teeb kiuste.
Oleme tema soove täita, temaga rääkinud ja teinud kõike head.
Kui teeb pahandust, siis valetab et tema seda ei ole teinud ja läheb nii endast välja ja kisendab. Ja kui tuleb välja et tema on osaline olnud, ja võtnud ette karistuse (näiteks jalgaratta keeld) tuleb selline kisa ja jonn nagu last piinatakse. Totaalne hüsteeriline jonn. Ta ei saa aru et on halvasti käitunud ja miskit valesti teinud.
Kui on helluse hood, pakun talle seda nii palju kui ta soovib. Olen tal alati olemas olnud. Aga kus ma olen vea teinud? Puudub totaalne vastutustunne. Tegutseb impulsiivselt, eitab oma tegusi nii et ise ka usub neid.
Kuidas last aidata ja suunata? Kuhu ma peaks täpsemalt pöörduma et saaks abi lapsele.

Murelik lapsevanem

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Lapsepõlves algavaid käitumis- ja tundeeluhäireid (hüper-aktiivsed, tähelepanu- ja sotsiaalse käitumishäiretega seonduvaid laste probleeme) uurivad lastepsühhiaatrid koostöös lastepsühholoogidega. Nende poole ongi vaja pöörduda.
Korralik puhkerežiim, emotsionaalne-rahulik õhkkond, rohkelt kehalist aktiivsust (maandab liigseid pingeid) on koheselt käepärast.
Kannatlikkust ja rahulikku meelt.
Jüri O.-M. Ennet