Diagnoosi tühistamine 22.01.14 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Palun öelge, kas sellist diagnoosi nagu "skisotüüpne häire" on võimalik n-ö maha võtta? Kas psühhiaatril on õigus see tühistada ja kuulutada inimene tervenenuks?
RHK-10 kirjutab selle häire diagnostiliste juhiste kohta, et diagnoosi võib välja panna juhul, kui eelpool nimetatud 9-st häire tüüpilisest tunnusest on 3-4 avaldunud vähemalt kahe aasta jooksul kas pidevalt või episoodiliselt.
Kui inimesel on see diagnoos olnud üle 10 aasta, ent juba 2 aasta jooksul ei ole ühtegi selle häire tunnust enam esinenud, kas siis võib taotleda selle diagnoosi tühistamist?
Või on see diagnoos n-ö "eluaegne", isegi kui sümptomeid enam ei esine?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kui praegu tervis korras, siis on korras ja maha ei ole vaja midagi võtta.
Mis oli aastaid tagasi - see on juriidiline küsimus ja oluline vaid kohtulahendite ülevaatamisel, mis seda perioodi puudutavad. See käib siis kohtu kaudu.

Kui praegu on kõik korras, siis olge õnnelik ja ärge minevikumõtetega oma olevikku varjutage.

Elu on olevikus.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet