Enesehinnang 06.01.14 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere, minu probleem on see, et ma olen väga paks ja sellepärast ma vihkan ennast, mul puudub eneseusk, ma arvan endast väga halvasti ja kõige hullem, ma arvan, et ma ei oska mitte midagi. Mida ma saaksin teha, kui ma ei usu isegi oma parimaid sõpru, kes ütlevad mulle, et ma olen ilus? Mõnikord ma mõtlen ka enesetapule, sest mind on 7-8 aastat kiusatud.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Ennast tuleb hinnata ja väärtustada üle kõige maailmas.

Oled ainulaadne ja teist sinusuguse hingeeluga ja olemisega inimest ei ole.

Igal inimesel on kaasasündinud eeldused olla praegusest siis halvem (halvad eeldused) ja on ka väga palju neid eeldusi, et praegusest palju-palju parem olla. Ja sinul tuleb valida. Kui valik on tehtud, siis need eeldused vajavad välja arendamist (nagu sportlane treenimisega, näitleja proovidega, balletitantsija harjutamisega, teadlane õppimise ja mõtlemisega jne.)
Kui tahad kehalist võimekust parandada ja ennast seeläbi veelgi rohkem hinnates, eneseusku suurendades, siis - palun väga, Tegutse.
Regulaarselt kehalist teha (jalutuskäigud, siis veidi sörkjooksu jne järk-järgult koormust tõstes). Vanematega nõu pidades - mingi spordiring päevakorda.
Toitumine - olgu ikka korralik, aga:
a) mälu toitu 2-3 korda praegusest kauem,
b) söö veidi rohkem juurikaid-rohelist ja vähem suhkur-magusaid toite,
c) coca-moca suhkrujoogid jäävad mängust välja,
d) koostöö emaga - tema annab sulle targalt õpetust.
Ka kiusamisest pead rääkima emale ja ema räägib sellest siis õpetajale.

Tähtis ei ole kehakaal, tähtis on sportlik toonus ja töövõime. Ole isikupärane, ole rõõmsameelne.
Tegele oma probleemidega, jutu-kiusajatest ära tee väljagi. Kehaline kus - kindlasti emale rääkida ja emaga koos õpetajale sellest rääkida.

Puhkus taastab jõu - korralikult magades on enesetunne ja enesekindlus tunduvalt parem.
Oled tubli!
Jüri O.-M. Ennet