Päevane väsimus 23.02.13 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Minu elukaaslase isa, kes ei ole spetsialist, väidab olevat mul väsimuse põhjusena depressiooni. Väsimuse häireid pole veel tuvastatud. Aastaid on vaevanud suur uni. Elurõõm on, aga päeval on uni. Mitte et ei tahaks teha, mitte sellised põhjused ei ole. Ja siit sooviks teada, et elukaaslase isa soovitas antidepressante. Sooviksin teada, kas antidepressandid võtavad päevast und ära ja annavad energiat, nii nagu mulle öeldi.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Unisusel põhjuseid palju.
a) Eelkõige peab mõtlema somaatilistele e kehalistele probleemidele (perearsti juurest alustada), näiteks madal vererõhk teeb uniseks;
b) Depressiooniga kaasneb tõõvõime langus ja uimasus, tahteaktiivsuse vähenemine, unisus;
c) Psühhasteenilised olukorrad (psühhasteenia e otsustamatus) annavad "võimaluse" põgeneda otsuatamisest kõrvale, põgeneda Une-Mati juurde;
d) Kas öine uni on piisav ja töö- ning puhkuserežiim toimivad? Ka see tuleb paika panna;
e) Kui tööd ja tegemised on stressirohked ja igapäevaelu võimaldab, siis on päevane uinak vägagi soovitav.

Uurides selgub tõde ja paljusid olukordi selles valllas annab õiges suunas muuta!

Ei ole ainult üks põhjus ja üks tagajärg! Ei ole ja seega vaja asju vaadelda holistiliselt e kõikehaaravalt.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet