Tagasihoidlikkus 05.11.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere, minu mure on päris suur. Püüan selle võimalikult kokkuvõtlikult kirjutada.
Põhiline mure on see, et ma tunnen ennast justkui põhjuseta tagasihoidlikult. Olen aru saanud, et tagasihoidlikkus ja ebameeldivustunne tekib suurema rahva hulga sees olles. Kui ma olen kellegagi kahekesi/kolmekesi, siis üldiselt minus tagasihoidlikkust pole(vahel küll nt poes, kui müüja paistab tõsine olevat vms). Olen alati julge, enesekindel, positiivne olnud, kuid just viimase kahe aasta jooksul olen avastanud, et ma ei suuda enam olla see päris mina. Tihti mõtlen, et miks ma praegu nii teen jne. Et minus tekivad ebameeldivad mõtted ja tunded. Tooksin siinkohal natuke näiteid.
Kui ma olen tunnis, siis tunnen ennast alati "pinges" ja tagasihoidlikuna, võimatu end vabalt tunda. Miks? Ma ei tea. Klassis pole meid eriti palju ning samuti pole mul õpetajatega probleeme, õpin hästi jne, aga tagasihoidlikus ja halvad mõtted tekkivad ikkagi. Kui varem vaatasin alati õpetajale otsa kui ta rääkis, siis nüüd on mu pilk suunatud vihikule. Lihtsalt, ma arvan, et äkki saadakse aru, kui tagasihoidlik ma olen. Et just nüüd õpetaja arvab, et oh küll ma olen alles arg. Samas, kõik need mõtted, mis minus on, on mu enda tekitatud. See pole reaalsus. Aga ma mõtlen kohe tõsiselt tunnis olles niimoodi ning ma tunnen, et ma olen väga tagasihoidlik. Tahaks olla igalpool see kes ma olen tegelikult.
Kui ma suhtlen ainult õpetajaga, siis tunnen ennast vabalt ja hästi, kuid nii kui istun pinki, sulgun justkui mingisse karpi, kust on võimatu välja pääseda. Kogu aeg sisendan endale mõtteid, et " kõik on korras, ma tunnen ennast vabalt", kuid mõtted tagasihoidlikusest segavad. Kui ma hakkan nende halbade tunnetega võitlema muutub mu enesetunne veel halvemaks, sest see on justkui sõda iseendaga.
Praegu teavad paljud koolis mind kui väga tagasihoidlikku tüdrukut. Tegelikult pole see see "päris mina". Ma tõesti soovin tunda ennast igalpool vabana, aga ma ei oska. See tunne, mis minus tekib on millegist tulnud, kuid millest? Kannatasin koolivägivalla all pikka aega, lõpu leidis see alles sellel aastal. Kindlasti jättis see oma jälje, kuid praegu on klassikaaslastega suhted head ning kõik on korras. Samas on minus need halvad tunded ja mõtted. Minu küsimus oleks, et kuidas on võimalik saada lahti tagasihoidlikkusest ning kuidas tunda ennast igalpool sellisena, milline sa tegelikult oled?
Aitäh...

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Korralik puhkus on psüühilise tegevuse ja enesehinnangu juures oluline. Uni olgu piisav.
Mõõdukas kehaline tegevus kinnitab enesekindlust, suurendab seda, seega - kehalise harjutamisega enda Mina edendada.
Minu Palve-Meditatsioon (selle esimene samm) parandab aju verevarustust ja selle kaudu saab oluliselt õppimisele kaasa aidata. Korralikud õpitulemused suurendavad enesekindlust.
Oma muredest rääkida kodustele ja nende kaudu saab oma muredele leevendust.
Lastepsühhiaatri jutul võiks koos emaga ka ära käia, siis saab südamelt kõik ära ja tervise aspektist kindla ülevaate ning tegevusplaani edasiseks.
Enesekindlust soovides,
Jüri O.-M. Ennet