krooniline depressioon? 13.01.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

olen praegu 20 aastane. Alates 13 aastaselt olen olenud pidevas masenudses ja erinevate psühholoogiliste probleemidega maadelnud. Olen mitmed korrad psühhiatrite ja psühholoogide juures käinud, antidepressante, rahusteid, tarvitanud, alternatiivmeditsiinist abi otsinud. Kuid ensetunne läheb järjest ja järjest hullemaks.
Muidu elu aeg väga iseseisev ja vastutusvõimeline olnud, loomult juht ja liider, kahe jalaga maapeal tüüpi inimene. Nüüd on asi nii hulluks läinud, et ei suuda üksi kodus olla, ilma, et jube kerge paanika tekkiks, ei suuda kõige igapäevasemaid vastuseid vastu võtta (mida selga panna jne) meeleolumuutused tingivad enese mitteusaldamise....jamasid on lõputult, ma ei tunne ennast enam ära. Tean, et pean jälle, pärast paari kuust vahet antidepressante võtma minema, kuid lihtsalt ei taha enam seda jube ei tea mitmendat korda läbi teha....
Kui siiani on elu isu olnud otsas periooditi ja tavaliselt mingil kindlal põhjusel, siis nüüd tunnen, et enam ei jaksa lihtsalt endaga sõdida ja kõik.
Siit lõpuks ka küsimus, kas kroonilisest depressioonist on üldse võimalik lahti saada, või see ainult süveneb, kuni lõuks inimene kaotab täiesti reaalsustaju ja enesekontrolli (on ametlikult hull) ?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Ametlikult ja mitteametlikult Te "hull" ei ole! Krooniline meeleolulangus vajab ka kroonilist ehk kestvat pingutust olukorra parandamisel. "Muremäge" tekitavad: a) probleemid endaga (vähene usk endasse, ebakindlad sihid edaspidiseks, liigne "tagasihoidlikkus" - ei julge olla Mina ISE, alandlikult teistega arvestamine (nagu mõned kohalikud tervishoiu-organisaatoridki alandlikult, kummargil ja käpuli välismaiste spetsialistide "soovituste" ees. Neid ei huvita ju Meie huvid, neid huvitab n e n d e huvi). Mõelge julgelt oma peaga, Julgelt!
b) Muutke võimalusel ka oma lähiümbrust (niivõrd kuivõrd see Teie huvidega kokku sobib ja muuta annab).
c) Muutke on suhtumist välismaailma, kõike ei tohi südamesse võtta, mõttesse küll.
d) Olge avatud, et leida Sõber, kellele oma Hea Süda pakkuda. Sõpra leiab kergemini Rõõmsameelne, Optimist. Naeratus endale, naeratus teistele.
e) Psühhiaater aitab veidi arstirohtudega, temaga koos saab ka mõned asjad enda jaoks selgemaks mõtelda.
Naerata!
Jüri O.-M: Ennet