Mure tervise pärast 22.04.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Ma ei oskagi kusagilt alustada ja püüan välja tuua, mis kõige enam muret teeb. Viimasel ajal on palju raskeid päevi, tunnen ärevust juba hommikul ärgates, pearinglust (mitte otseselt, vaid mingil hetkel nagu korraks lööb võnkuma kui pea on veidi kaldu) ja edasi võib tekkida nagu ärevus ja värin terves kehas aga see ei lähe üle, võib kesta isegi pool päeva. Vahel on näha, et sõrmed värisevad, kuid reeglina pole seda isegi märgata, minu mees pakkus, et see on nagu vibreeriv värin, mida näha väljast pole, aga mina ise tunnen ja nii ongi vist. Kohati tekib ka silmades tunne, et nagu lööks mustaks kõik. Silmanägemisega on mul probleeme, kuid olen käinud kontrollis ja seis on stabiilne, samuti oli veresuhkur korras. Võin iga hetk nutma puhkeda, mis mulle endale ütleb, et olen vist liimist lahti. Mul on aastaid olnud ka unehäired. Olen olnud pikalt, pea 5 aastat lapsega kodus, nüüd elame Soomes, võtsin töötuks ja sain keele kursusele. Ise tunnen, et olen kodusest elust muutunud väga närviliseks, kuna ma pole kodus istuja, pigem meeldis mulle teha ületunde tööl ja mu mees on väga kergelt ärrituv, mis koormab ka omakorda mind ja seda on ka meie 4a laps, suht jonnaka ja nõudliku iseloomuga. Paar aastat tagasi algasid mul esimesed paanikahood, käisin psühholoogi juures, kes kirjutas mulle unerohud ja rahustid välja aga nendest hakkas väga halb ja ma ei julgenud edasi võtta. Siis selgus vereanalüüsist, et põen puukborrelliioosi, aga juba lõppfaasi, antibiootikume ei kirjutatud ja seostasin neid tervisehäired puugihaigusega. Püüdsin ise võitu saada, rohkem liikuda. Isegi läks paremaks olemine. Aga nüüd olen jälle augus ja kardan, et võib tekkida mõni tõsisem närvihaigus või midagi. Eks ma olen siin stressis ka kindlasti, kuna igatsen omasid ja tütar jäi Eesti, ei tahtnud Soome elama tulla. Häbi tunnistada, aga olen suht väheaktiivseks muutunud, samas tunnen, et pean end kokku võtma ja uuesti rohkem jalutama ja liikuma. Mida ma peaksin tegema või kuhu pöörduma, et see ei süveneks, vaid suudaks uuesti sellest august välja tulla?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Soovitan und soodustavat AD-d (Mirtasapiin toimeaineks) teile sobivas annuses, võtta õhtul. Kindlasti minu PM harjutus - aeglaselt, endale sobivas tempos, rahustavalt, mitu korda päevas. Kindlasti õhtul. Iga ringutuse-painutuse-lähteasend järgselt veidi "hinge tõmmata".
vt. varasemad soovitused. Loe, mõtle, otsusta, tegutse. Ainult tegutsemine muudab olusid.
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet