Olen kaotamas nö. iseennast. 13.04.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere, tunnen, et muutun teiseks inimeseks. Väiksena olid juba väikesed närviprobleemid, mis tekkisid peale kolimist, mis resulteerusid kõikide haiguste ja muude kartmisega, ei tahtnud koolis käia ja peas olid pidevalt kurvad mõtted. Sain sellest mingi aja peale üle ja nüüd viimasel ajal olen olnud väga-väga suure stressi all, ning peale seda tekkisid ootamatud tujumuutused ehk siis koolis ei tahtnud mitte kellegagi rääkida, oli raske keskenduda ja olin üldiselt väga masenduses. Mingi aja peale käib nõks ja tunnen ennast jälle üsnagi hästi. Need tujumuutused on üsnagi tihti ja nüüd alles hiljuti muutusin ka vägivaldseks, ehk siis oleksin peaaegu oma sõbrannale kättpidi kallale läinud, aga samas ma tundsin ainult viha ja see läks väga kiiresti üle, tundsin nagu keegi teine hing oleks minu sees olnud. Lisaks sellele hakkasin ka ennast masenduse ajal vigastama (lõikuma) ja pole siiamaani üle saanud, enesevigastamine on kestnud umbes kuu aega. Ei oska enam üldse midagi teha, parim sõbranna ka ei saa aru, mis minuga toimub, kuna üks hetk olen energiline rõõmupall ja teine hetk masenduses heidik. Tahaks jubedalt teile kurtma seda kõike tulla ja kardan, et võin olla bipolaarne, kuna mu närvilisuse algvorm oli juba väiksena.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Iga inimene on kahe poolusega: aeg-ajalt rohkem murelik ja siis jällegi rõõmsameelne. See bipolaarsus ei ole veel bipolaarne häire.
Kui korralikult puhata-magada (vajadusel ka rahustava tee abil), siis need meeleolu-lained jms. ei sega meid ja jäävad kontrolli alla. Liigsetest pingetest aitab vabaneda kehaline aktiivsus, soe dušš, soojas vees pesu pesemine, et kätel oleks tegevust.
Oma murest tuleb rääkida Vanematele ja siis on juba muret poole vähem. Ühiselt Isa-Emaga arutleda psühhiaatri külastamise vajadust.
Muretse endale nn stressi-pall, et seda lõikumise asemel tugevasti pigistada - kasvõi vesi kivist välja. Pigistada võid ka mõnusa suurusega kivi peos, vahelduvalt ühe ja teise käega.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet