Muretsen väga 06.06.14 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere. Minu probleem on läinud nii kaugele et tunnen et pean nõu küsima ja vajan abi. Olen viimasel ajal uurinud internetist palju depressiooni ja teiste psüühiliste häirete kohta ning tunneksin justkui iseennast nendes haigustes ära. Pidevalt olen mõttetute asjade pärast hirmul/ärevil. Ma ei saa tulla oma peast ja mõtetest välja, nö reaalsusesse. Räägin mõttes iseendaga ning pidevalt tulevad mällu pildid ammustest inimestest ja olukordadest, mõned neist pole tegelikult juhtunudki. Oleksin justkui täiesti teiseks inimeseks muutunud. Olen ilmselt kimpus ka söömishäiretega. Samas on osalt mu olukord ka põhjendatud, sest mu praegune elukorraldus soosib pidevalt omaette olemist, või siis ma lihtsalt ei oska enam inimestega suhelda normaalselt. Aga ma sügavalt kardan, et mul on midagi viga ning vahel isegi mõtlen ennasthävitavaid mõtteid (olgugi et ma tean et need on naljaga mõeldud, nö mõistus mängib trikke). Ja üks mu suurimaid hirme on teiste tähelepanu ja see et nad saavad teada millest ma mõtlen või kui imelik ma olen. Vahel on mul ka selline tunne et matkin teisi inimesi oma mõtlemise ja käitumisega. Füüsiliselt - lihased on pinges ja pea tihti valutab ülemõtlemisest, tihti vaevavad kõhuhädad, uinumisega on raskusi. Äkki on mul lihtsalt arvutisõltuvus?

Aitäh igasuguse nõu eest.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Tänapäeva elu on stressirohke ja tundehellad inimesed seetõttu sageli kannatavad.
4-5 km jalutuskäiku igapäevaselt maandab liigsed pinged ja loob soodsad eeltingimused heaks uneks.
Apteegi vabamüügist saab Melatoniini, see aitab tublisti une kvaliteedile kaasa.

Psühhiaatri jutule (kui väga vaevab, siis taotleda valvearsti jutule), sealt vajalikud psühho-farmakonid ning selgitused - mis on ja mida ei ole.

Psühhoregulatsiooniga võib ka koheselt alustada.
Endalt küsida, endale ise vastata ja siis neid soovitusi ka realiseerida! Sisemine Tark annab väga-väga häid soovitusi!

Hea, et mõned kaebused-sümptomid endast märku andsid - nüüd saabki asi selgemaks ja end õiges suunas muuta, enda keskkonda korrigeerida.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet