Ma ei tea, mis mul viga on. 03.04.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere.

Olen ennast siiani mõistnud. Nimelt olin abielus alkohoolikuga ja lõpuks tulin tulema. Tõesti pingutasin kõik kolm aastat, kuid tema lubadused jäid lubadusteks. Ta ka valetas lausa haiglaslikult, igasugu tühja tähja peale jne. Lõpuks sain jõudu otsustada ära minna, kui olime juba pool aastat lahus olnud.
Muidugi mõista elasin lahutust rängalt üle, kuigi see oli minu otsus. Olin nagu tühjaks pigistatud sidrun. Kõik mis vaja tegin muidugi ära aga nagu läbi udu. Pea oli täitsa tühi. Õhtul oli kerge palavik, olin poole ööni üleval. Hommikul oli vaja pool kuus üles tulla, sest kohustused ootasid. Elasin sest pidin, kuid ma ei tahtnud elada.
Kohe kui lahutus jõustus kolisin teise eesti otsa ja alustasin täiesti uut elu.
Nüüd on mul tore pere. 2 aastat on möödas sellest koledast "unenäost". Muidugi mõistan, et palju hirme on mulle külge jäänud. Nt. Loobus minu praegune abikaasa täielikult alkoholist. Kuigi tal probleeme sellega pole kunagi olnud. Minul on, kardan seda jooki. Mul pole joomisega probleeme, sest olen karsklane, kuid kardan alateadlikult alkoholi oma perekonnas. Samas on need mured minu peas mõistetavad. Kuid viimasel ajal on hakanud toimuma minuga midagi, mida ma ei mõista. Peres on kõik hästi. Kui ma seltskonda ei lähe, pole probleemi. Aga ei saa ju pendeldada vaid töö ja kodu vahet.
Probleem tekib alati kuskilt väljast. Nt on arusaamatus sõbrannaga, mingi tüli. No pole midagi, täiuslikke inimesi ei ole olemas. Paari päeva pärast aga läheb lahti. Olen täielikus masenduses. See on juhtunud nüüd kahel korral. Umbes poolteist nädalat olen täitsa läbi. Isegi roietevaheline närvivalu oli eelmisel korral (mõtlesin, et suren ära) ja elus esimest korda migreen. Siis hakkasin vaikselt üle saama. Kuid väiksemgi vihje, et olen kasutu, üleliigne või mida iganes pani ja paneb siiani mind nutma. Nüüd oli teine samalaadne olukord. Mingist probleemist saab alguse pooleteise nädalane "jama" iseendaga. Tunnen ennast süüdi, väärtusetuna, haledana, läbikukkununa... Kui tööl olen siis mõned korrad on juhtunud, et tuju läheb täitsa heaks, isegi liiga heaks (hirmutavalt heaks) ja siis kukub kolinal alla, kohutavalt alla. Selline tunne, et mul on palavik, kuid külm higi on justkui seljas. Väljast külm ja seest kuum. Käed hakkavad natuke värisema ja õõnes on olla. See toimub tunni aja jooksul. Mingi aja pärast möödub. Tavaliselt väikesel jalutuskäigul. On juhtunud, et olen seltskonnast (mitte töö juurest) minema jooksnud otseselt. Seltskond ei ole selleks mingit põhjust andnud. Selline ängistus tekib, mida ei oska kirjeldada. Jooksen ja nutan ja lihtsalt kõnnin kodu poole. Aga ma võiks kõndida vabalt ka kuhu iganes või kui kaugele iganes. Kõnnin kuni olen end tühjaks nutnud ja ära väsinud. Siis pea selgineb. Seda on juhtunud eelmisel aastal üks kord ja sel aastal kaks korda. Mis mul viga on? Kas on vaja mingit ravi või mida ma tegema pean? Kõik on mures kes minust hoolivad. Üks asi veel. Käisime hiljuti ühel kokkutulekul. Mingil hetkel ma ei suutnud. Isegi vets oli rahvast täis. Mitte ühtegi vaikset nurka. Läksin uksest välja ja lihtsalt seisin vist 20 minutit ja jälle nutsin. Oleksin ära jooksnud, kuid seekord kontrollisin ennast.
Kunagi 11a tagasi jooksin samamoodi ära kahelt matuselt, kuid see pole kordunud (matuseid ka pole olnud). Mõtted liiguvad mul samuti surma ümber, et äkki minuga juhtub midagi, kes siis lapse eest hoolitseb jne. Tegin siin kliinik.ee ärevustesti ära ja sain 10 punkti (soovitati abi otsida).

Kas Te oskate mulle minu mures selgust tuua?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1. Nimelt olin abielus alkohoolikuga ja lõpuks tulin tulema. Tõesti pingutasin kõik kolm aastat, kuid tema lubadused jäid lubadusteks.
= Kroonilisele alkohoolikule tüüpiline: tühjad lubadused, vägivaldsus, armukadedus, isiksuse degradatsioon, soovimatus end ravida.
Alko-narko haigete ravi vajab seadusandlusega rakendatavat meditsiinilist ja tööga seonduvat isiksuse kehaliset ning sotsiaalset ravi-kasvatust.
Sellist seadusandlust praegu ei ole, oodatakse raskeid isiksusevastaseid kuritegusid ja siis alles rakendub nö liberaalne seadus.
2. Peres on kõik hästi. Kui ma seltskonda ei lähe, pole probleemi. Aga ei saa ju pendeldada vaid töö ja kodu vahet. Probleem tekib alati kuskilt väljast.
= Eelnev ajalooetapp on üht-teist psüühikas "raputanud" ja selle foonil on praegu ärevushäirel võimalus endast märku anda. Probleem lahendatav, vt. minu varasemaid soovitusi selles valdkonnas. Karskuse mõte on kiiduväärt.
3. Tunnen ennast süüdi, väärtusetuna, haledana, läbikukkununa...
= Kui Töö-vanker ja Pere-vanker õigesse suunda pandud ja selles õiges suunas kulgeda-töötada-elada-rõõmutseda, siis ju kõik ok! (on korras!). Iga kordaminek suurendab usku endasse, motiveerib. Kehaline tervis on vundamendiks, energiallikaks vankrite vedamisel. Olete andekas ja arvatavasti mõnes valdkonnas ka parasjagu geniaalne - vt. minu raamatust "Väljavalitu". Siit siis enesekindlus, väärtustunne, Looja tunne.
= psühhiaatrilt veidi arstirohtu, harjutused (viis rühma, alustuseks kehalised) ja siis "uued prillid" e uus hoiak elule.
Parimat teile, Väljavalitu!
Tervitustega,
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Psühhiaatria

Arvutisoltuvus

Tere Mul on Probleeme arvutisõltuvusega kain kull tool 8 tundi paevas kuid suht muu aja istun arvutis tean ise et veedan oma aega palju arvutis vahepeal ka lausa terve oo mangin mange jne kodused tood ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Tegemised tuleb tähtsuse järjekorda panna - mis Elus oluline ja mis tühi-kargamine.
Teha olulised valikud!
Esiteks. Valik nr üks - kas Pere või Virtuaalmaailm. Nii lihtne see ongi. Naine ...

Loe edasi

Emal depressioonist tingitud alkoholism

Tere,

Mu emal on pikemat aega napsutamisega probleeme, kuid ma saan aru, et see on depressiooni tagajärg. Ta on loomult seltskondlik ja tore inimene, kuid alkoholi tarbimine on muutunud koduseks ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Kirjelduse põhjal - lopsakas alkoholism. Alkohoolikul haiguskriitika puudub - enda alkoholihaigeks ei pea ja seetõttu ka ravist midagi kuulda ei taha. Sõltuvuse tõttu otsib ta põhjusi (depressioon, saatus, ...

Loe edasi

Mis mul viga on?

Kui olin kas 6 või 7 aastane tahtis mind metsas vägistada maal olnud 14 aastane poiss. Olime maasikal. Poiss oli naabri lapselaps. Siis tajusin esmalt, ma ise ei taha midagi toime panna aga kästakse ja ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Väga ilusti selgitate enda probleeme ja isiksuse kahesust ehk kahte isiksust endas.

1) Seda kahesust on kirjanikud oma teostes kasutanud (ilus ja hea kirjanduslik võte, ilukirjanduses paljugi ...

Loe edasi

Alkoholism

Olen 17 aastane tüdruk ja mul on probleeme alkoholiga. Sooviksin muuta ennast ja loobuda alkoholist aga ei saa sellega ise hakkama. Mida ma peaksin teie arust ette võtma?

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

1) Räägi sellest murest Emale (kellelegi lähedasele, keda usaldad, kellega on mõistlik teineteise mõistmine). Jagatud mure on kergem kanda, kaks pead leiavad üheskoos parimaid lahendeid.
2) Alkoholi ...

Loe edasi

Mida ette võtta pikaajalise depressiooniga?

Tere,

maadlen umbes alates 19 aastasest saadik depressiooniga, praegu olen 28. Praeguseks olen lõpuks tagasi vaadates teadvustanud endale, et olen depressiooniga maadelnud juba aastaid. Elu ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Olete saanud Rahustit (Xanax), aga see on ju sümptomaatiline ravi (mis on vaid ravi algetapil oluline), kaasnema peab enda (keha, vaim) ja keskkonna (sotsiaalne: eesmärgid, töö-rõõmud, suhtlusraadius jms) ...

Loe edasi

Paranoia ja usk, et minu isiku suhtes käib vilgas luuretegevus

Tere
Olen mures oma venna pärast. Ta elas ja töötas Saksamaal 4 aastat, olles eelnevalt oma ainukese kodu maha müünud. Eestisse tuli ta tagasi 1 kuu eest ja elab praegu minu juures. Tulles oli ta ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Paranoiliste mõtete kõrvaldamiseks, häälte kõrvaldamiseks on Väga head rohud olemas.
Psühhiaatri jutule ja saate abi.
Jutt ei aita, selgitamine, nõidumised, pendeldamised, käe vaatamised, ...

Loe edasi

Kuidas aidata

Tere
Kui minnakse hulluks kuidas lähedased saaksid kõigeparemini aidata mõtlen siin kui ollakse kodus haigla ravi nii kui nii

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Psüühikahäireid on sadu ning seega seda nö hullu olukorda on väga erinevaid. Seega - ka lahendused on erinevad nii Dispanseris, nii Haiglas kui ka Koduses olukorras.
a) Esimene kuldreegel ja see ...

Loe edasi

Liighigistamine,ärevushäire

Tere! Probleem on juba suur. Higistan üle keha nagu hull. Isegi voodis lihtsalt pikali olles higistan, tunnen, et kuumalained käivad üle keha. Eriti higistavad tagumik ja jalad. Nimmevalud on sammuti. ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

1) Narkootikumiga lõite tavalise regulatsioonisüsteemi veidi sassi, ja see väljendub praegu ärevushäirena, väljendub vegetatiivse reaktsioonina - higistamisena.
2) Alustame sellest, et apteegi vabamüügist ...

Loe edasi

Tujutsemine

Tere!
Olen 17, viimasel ajal on selline probleem, et on kiired tujumuutused, hakkan väga kergesti nutma ja pisarad on lõputud, samas on sellised imelikud kohuvalud, nagu päevade valud, aga päevi. ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Elame muutuste ajastul, ja noorena peame ka ise muutuma. Nutmine puhastab hinge ja aitab sisepingeist vabaneda - seega aegajalt täiesti kasulik, isegi teatud juhtudel vajalik.
Peale Kalevi surma ...

Loe edasi

Keskendumisraskused

Tere,

Mida vanemaks ma saan, seda enam tunnen, et minu impulsiivsus ning emotsionaalsus segavad tööd ja koduelu. Lapsepõlvest mäletan, et olin äärmiselt hajameelne, otsustusvõimetu ning püsimatu. ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

A) Enda kujundamine on nagu tippsport:
a) mis segab tippu jõudmist - maksimaalselt kõrvaldada, tegutseda nagu arstimisega (nö haigus kõrvaldada);
b) enda tugevaid-andekaid iseloomuomadusi ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: