Laps ei taha kaasa teha 02.09.11 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Laps on 5-aastane ja käib ilusti lasteaias. Algul, kui lasteaeda läks, siis ta nuttis, kuniks ema oli läinud. Lastega läbisaamine on hea ja sõpru palju lasteaias. Mure on selles, kui lasteaias on võimlemistund või esinemine, siis ta istub pingil ja kaasa ei tee ja kõige lõpuks hakkab nutma ka. Hiljuti tahtsime ta trenni panna, sest talle meeldib väga kiiresti joosta ja ta oli väga elevil trenni minekuks. Treeneriga läks ilusti kaasa ja koos lastega jooksis pool ringi ära ja siis hakkas nutma ja enam kaasa ei teinud. Võõraste inimestega ta suhelda ei taha, kui keegi küsib midagi, siis keerab pea ära ja ei vasta midagi. Isegi jõuluvana on vastunäidustatud. Kingipaki pidin ise vastu võtma, luuletusest või laulust rääkimata. Vahel on tal sellised tujud, et kui ta midagi pähe võtab (näiteks hommikuti, kui ema läheb last äratama, siis tal on kindlasti vaja, et isa äratab, samas,kui isa läheb äratama, siis ei taha ta isa jne) kui ei saa, siis tekib selline jonn, mis muutub hiljem lausa hüsteeriaks. Kui maha rahuneb, siis saab ka aru, jonn läks tema sisse ja ta ei taha enam jonnida. Hüsteeriliselt nuttes hakkab ta jalalabasid üksteise vastu hõõruma, nii, et vahel veri väljas. Oleme teda üritanud maha rahustada, aga siis ta ei taha üldse kontakteeruda ja hakkab rohkem nutma. Kardan kõige rohkem seda, et varsti peab hakkama kooliks valmistuma ja äkki eelkooli minnes ta ei suhtle õpetajatega ja tõmbub enda sisse ning norutab üksi nurgas. Palun andke nõu, kuidas saaksime teda aidata.

Murelik ema

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Mäng on laste (ka täiskasvanute) õpivahend, väga hea õpivahend. Kodus lapsega ja loomadega jne koos mängida mingi muinasjutu ainetel või siis fantaseerides. Suur Koer ja Väike Kiisu lähevad harjutama (trenni). Suur Julge Koer on lapsuke ja teie olete see Väike Kiisuke. Kui ta juba Kiisukese julgustamisega hakkama saab, siis saab ka ise trennis palju paremini hakkama. Aga enne on vaja ümber palava pudru kaugema ringiga käia ehk enne trenni võtke mingi muu julgustamine mänguliselt käsile. Diplomaatiliselt, mänguliselt.
Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet