Armukadedus, ärevus 05.07.11 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen siis 22-aastane neiu. Olin 2 aastat tagasi suhtes noormehega 4,5 aastat. See suhe muutis mind armukadedaks ja ma ei olnud endaga rahul. Kogu aeg olin armukade ja kahtlustasin, kuna selleks oli ka põhjust. Mees oli 21 ja mina 17 kui tutvusime. Tema ei usaldanud mind alguses ja siis ma muutusin samasuguseks. Mida aeg edasi, seda rohkem tülisid. Lõpu poole kui oli 2,5 aastat möödas, peale seda keeras täitsa ära. Helistasin ja karjusin tema peale, kui keegi uus naistuttav lisas orkutisse(suhtlusportaali) ...et kes ta on ja kus sa teda tead ja miks. Ma ei osanud ilusti rääkida, enam karjusin. Kui nagu kahekesi olles tülitsesime, siis ma läksin kallale ja karjusin ja siis nutsin. Peale seda kui ta läks firmapeole ja helistasin ...kui ta aga vastu ei võtnud, hakkas süda nii kiirelt tuksuma, et tegi haiget. Peale seda hakkasid käed värisema jubedalt ...nutsin nii, et raske oli hingata. Siuke vastik paanikahoog, et tahaks lihtsalt surra. Suhe oligi lõpus ainult karjumine, sõimamine, löömine. Mina lõpetasin selle suhte järsku tüliga ...koguaeg oli meil kokku ja lahku teema. Peale seda ta käis järel ja otsis mind ja saatis sms, kuni nägi, et uus mul. Ja kui ma leidsin selle teise noormehe, kellega ma tundsin ennast hästi, siis olin temaga koos kogu aeg. Aga see suhe oli selline ülemineku suhe, kus ei olnud nii tugevaid tundeid. Noormees oli kogu aeg kodus ja mul polnud vaja muretseda millegipärast-siis oli mul meelerahu. Aga kui ma nägin ükskord, et ta ütles ühele sõbrannale msn´is kalli, tekkis sama hoog, kus ma karjusin, ütlesin väga halvasti ja läksin kallale vihahoos. Kuna ma temaga koos olles kogu aeg väljas chillisin ja otsisin nagu uut partnerit paaniliselt, kui aus olla. Leidsin siis uue ja läksime lahku mõlemapoolselt ja oleme sõbrad siiani. Uue kutiga aga teised lood. Ta pole nüüd nii kena välimusega mees, et kõik tahaks teda, aga ikkagi olen armukade. Alguses polnud midagi, kui ta oma sõpradega väljas käis ja ööseks tööasjus teise linna läks, aga mida aeg edasi, seda armukadedamaks ma lähen. Kui ta vastu ei võta telefoni, siis ma hakkan talle järjest helistama ja nutan ja sama moodi käed värisevad, hing jääb kinni, raske hingata...söögiisu pole ammugi. Ta küsib, kas ta võib minna üritusele, kus on sõbrannad ja sõbrad teise linna ööseks ...mina mudugi luban, aga peale seda, kui ta seal juba on, siis ma küsin, kellega ja mis ja kus. Kahtlustan kogu aeg. Ta kutsub mind kaasa, aga ma ei lähe, kuna ma pole endast heal arvamusel. Arvan, et teised vaatavad mind, kui kole ma olen ja mis ma siit üldse tahan. Arvan, et naistuttavad mõtlevad, et miks sa meit tahad vaba sõbra ära võtta. Jube kui ma selle peale mõtlen, pisar tuleb silma, ma lähen kohe närviliseks. Kujutan endale asju ette, et kui ta ütles mulle, et sul pole ilusaid naistuttavaid -kohe lööb pähe, et ta nagu tahaks leida kedagi. Ma pole koleda välimusega neiu, aga ma lihtsalt pole endas kindel. Tahan olla elurõõmus ja rahulik. Ma ei saa isegi tööd teha, ilma et ma mõtleks, kellega ta lõunale läheb ja kas ta mulle ka mõtleb. Ma ei saa tööd teha nii. Energia kaob ühe hetkega. Sõbrannadega ka räägin, olen suhete osas väga negatiivne ja näen alati tonti, kus ta võib-olla tegelt pole.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1). Enesehinnang on madal. Seda aitab kergitada kindel elusiht (sihid) ja selles suunas liikumine.
2). Stressi ja pingeid palju tekkimas, vähe selle maandamist. Korralik elurežiim, kerged füüsilised harjutused. Psühhoregulatsioon.
3). Ärevushood. Siin veidi AD-d vaja võtta ja ristkülik diagonaaliga raviprintsiip (vt. varasemad soovitused).
4). Lubatavuse Mõõdikud paika panna - kas tööülesanded naaberlinnas ja öisel ajal koos tüdrukutega on lubatud või siis ei ole. Kui talle naaberlinn rohkem meeldib, siis... mõtlemise ja otsustamise koht.
5). Eks see ÕIGE leidmine aega võtabki, aga aega ju veel on! Suhtlemine karjuvas kõneviisis viib kiirelt suhte lõpetamiseni, minnakse ju sinna, kus nö leelotamist ei ole. Suhtlemist annab teadlikult kujundada, juhtida.
Tegutsege,
Jüri O.-M. Ennet