Minu ja laste probleemid. 18.03.11 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Minu nimi on M., kes ei kuule. Käin keskkoolis, aasta pärast alles lõpetan kooli ära, mul on kaks ilusat poissi: 2,5a ja 3,5a. Nende vahe 11 kuud. Elan lastega sots. korteris. Laste isaga lahus (me ei olnud abielus vaid vabaabielus).

Mul on rohkem vanemaga probleemid kui nooremaga. Võitlesin sellega, et saaksin vanemaga hästi läbi ja püüaksin temast aru saada, aga raske on, sest ta ei taha mind kuulata, vaid vanaema (minu ema) kuulab. Soovin, et lapsed kuulaksid ka ema. Kuid... tunnen nüüd, et ma ei jaksa enam.

Otsustasin pöörduda Teie poole küsimustega.

Vanema kohta:
1. Ta ei viitsi ise süüa, ütleb kogu aeg, et aita mind, aita mind (teda toita). Ta on 3,5 aastane, et peaks ise sööma. Või pean teda aitama?
2. Palusin rahulikult tal toas koristada, ta jonnib, et ei taha, ei taha või valetab, et käed valutavad (tegelikult ei valuta). Ma ei tea, mida teha?
3. Kui ta võtab mingeid asju, mida ei tohi võtta, ütlen et ei tohi, sest saab haiget või muidu läheb katki, vihastab, näitab kurja näo ja näitab keelt.
4. Ta ei viitsi ise jopet selga panna, ütleb et aita mind. (Jeremy paneb ilusti jope selga) Ütlen et ta on suur poiss ja saab ise hakkama, hakkas jonnima et ei saa hakkama (varem pani mitu korda selga, nüüd.... ? ).

Noorema kohta:
1. Kui vanem võtab temalt asju, läheb kurjaks ja lööb teda (mõnikord hammustab). Ütlen kogu aeg, et ei tohi vastu lüüa ega hammustada, "kui vanem vend lööb või võtab, siis ütle mulle, tegelen ise temaga". Tema jaatab, aga ikkagi lööb. Saan aru, et ta on veel noor, et aru saada. Aga kuidas talle seletada, et ei ole vajalik vastu lüüa?
2. Mul on raske temaga bussis istuda, sest lööb jalaga tooli, kus istub võõras ja hakkab teda häirima. Ütlesin, et ei ole ilus jalaga lüüa. Aga lööb ikka.

Kui lapsed teevad pahandusi, panen alati neid nurka, kuid nad ei taha seista, vaid jooksevad minema, lähevad peitu.

Minu kohta:
Minu probleemid on, et lähen kergesti närvi pisiasjade pärast, olen liiga tundlik, kui lähen inimesega vaidlema või tülitsema, minu süda hakkab kiiresti peksma, kogu käed ja keha värisevad ja hakkab süda valusamaks, muutun vihasemaks, kuni ma rahunen maha, kuid hinge sees on suur valu ja kannatus.

Mul on ka keskkooliga probleeme, sest viimastel aegadel ma ei jaksa enam õppida, lapsed võtavad minult jõudu, ma tean, et ei tohi ega saa neid süüdistada, võib-olla ma olen süüdi, aga ma ei tea, mida ma tegema pean. Kui lapsed jäävad haigeks, pean neile pühendama, et lapsed saaksid terveks, kuid õpikud tegemata, õpetajad ja direktor saavad kurjaks ja küsivad, miks ma käin keskkoolis. Pingutasin, et kõik oleks normaalne, ka saaksin laste ja õpetajatega hästi läbi.

Ma ei jaksa, palun aidake mind sest ma ei tea, mida ma tegema pean, et kõik oleks korras?

Aitäh kuulamist,
M.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1. Laste probleemide osas aitab lastepsühhiaater ja nendega koos töötavad lastepsühholoogid.
2. Tihe koostöö sotsiaaltöötajatega aitab igapäeva elumuredele-rõõmudele tuge anda.
3. Kui eelnev on korras, siis läheb ka enda tervis tugevamaks ja õpitöö hakkab paremini edenema.
4. Rahuneda-lõõgastuda aitab minu Palve-Meditatsiooni harjutus. (Teen seda iga päev ka ise).
5. Prioriteedid e eelistused-pingerida olgu selge: lapsed, enda tervis ja elurõõm ning siis õpitöö koolis.
Jõudu soovides,
Jüri O.-M. Ennet