Tundlikkus helidele 01.01.11 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Mulle on viimasel ajal saanud tõeliseks probleemiks teiste inimestega koos elamine/olemine. Kodus telerit vaadates palun ma tihti, et heli keerataks vaiksemaks. Teised vaatavad mulle imestunult otsa ja ütlevad, et see on praegugi vaikne. Samuti häirib mind see, kui keegi nt. jalga kiigutab (ja seejuures tekib väike riiete hõõrdumise heli) või kui teler mängib ja keegi kuulab sülearvutist vaikselt muusikat. Viimasel juhul mu keskendumine ja enesevalitsus kaob, ma ei suuda olla, kui mitu heli käib korraga (isegi kui mina neid ei tarbi, sh. teler ja raadio koos). Kui keegi mängib telefoniga ja seejuures nupud nagisevad, häirib ka see mind tugevalt. Millest see võib olla tingitud? Mida peaksin tegema/on see mööduv?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kerge üleväsimus. Puhkust korrigeerida, une arvelt ei tohi võtta. Päeval jalutuskäigud või muu kehaine aktiivsus. Minu Palve-Meditatsioon õpetab pingeist vabanema, teeb närvisüsteemi tugevamaks. Rahustavad teed, soe dušš on hea. Teistele öelda oma soovi - vaikust ja eks nad siis mõistavad ja on vaiksemalt.
Vaikus on võrratu, mullegi see mürarikka päeva järgselt suuresti meeldib. Tarkusetera ka ütleb, et vaikus on hingerahu.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet