Kurbuse hood 26.04.10 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Probleem selles, et ülepäeva tekkivad nö. kurbuse hood: melanhoolsed mõtted, masendus, tahtmine kusagile peitu pugeda ja mitte kunagi välja tulla, ära kaduda, põgeneda, haihtuda.
Kui aus olla, siis terve elu olen sellega olnud ning võtnud seda kui midagi loomulikku, sest isegi lapsepõlvest tuleb vaid meelde ema suitsiidiähvardused, tülid, peksmised jne jne.
Praeguseks ma elan küll kodust eraldi koos oma poiss-sõbraga, kuid masendushood pole lakanud, siiamaani tulevad nad ette ja takistavat normaalset elu. Järgmine hetk võin olla küll seitsmendas taevas ja uskuda, et saan kõigega hakkama, kuid taolised õnnehetked on ajutised.

Mul peaks olema piisavalt palju põhjusi olla õnnelik, kuid ometigi ma ei suuda ja sellega teen ma haiget ka inimesele, kes minust hoolib.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Melanhoolia (musta-sapi meelne hingeseisund) on tuntud juba Vana-Kreeka arstidel. Antiikarst Hipporates (460...377e.m.a.) kirjeldab inimese ja keskkonna seoseid ja isiksusetüüpe (sangviinik, koleerik, flegmaatik, melanhoolik) ehk mõned reageerimismustrid on eelsoodumusega inimesele juba kaasa antud. Aga meid huvitab eelkõige ikkagi see, et mida MUUTA saab. Muuta saab põhjusi (keskkonda), mis meid mõjutab. Kui neid otse muuta ei saa, siis kaitsemehhanismide abil inimene püüab neid eitada (laps sulgeb silmad). Meil oleks vajalik, et me nende muremõtetega end ära ei tapa, end nendest ajutiselt välja lülitame, ajule puhkust anname. Ja kui aju juba puhanud on (ka arstirohtudega teinekord), siis saame juba reaalseid lahendusi otsida. Inimene püüab kaitsta end ka sellega, et projitseerib probleemi põhjuse väljapoole (see ka ühiskonnaelu-tegelaste puhul: põhjuseks Üleilmne allakäik, Üleilmne masu, mitte meie-meeste tegemata tööd). Teiste süüdistamisega me ka kaugele ei jõua - endaga on vaja tegeleda. Esivanemad (loodusrahvad) kasutasid nn introjektsiooni (suure looma süda või muu organi söömine annab suure kehalise-vaimse jõu; armulauas saadav "Jeesuse keha ja veri" annab osaduse Jumalusega ja seeläbi lisajõudu; Joogade veendumus, et toidust saame just seda jõudu ja väge, mida hoolsalt mäludes selle mälumise ajal mõtleme ning ette kujutleme). Eelöeldus on sügav psühholoogiline iva ja seda tuleb vastavalt oma maailmavaatele ka teatud määral kasutada.
Alusta psühhoregulatsioonist! - õpetab pingetest vabanemist, tugevdab keha ja psüühikat.
Õige töö- ja puhkerežiim on inimorganismi arengu (või taandarengu) oluline komponent.
Õigete hoiakute (prioriteetide) kujundamine. Sadade probleemide hulgast tuleb leida enda jaoks olulisimad: a) Õige Eluvanker vedamiseks - milles ma andekas olen ja mis erialast tööd ma edaspidi rõõmuga teen; b) Õige Lapsevanker - endale selle õige Elukaaslase leidmine ja Lapsed (kui Saatus tervisega mingeid riive ette ei ole pannud).
Oled Väljavalitu, tunneta seda ja siis käitu vastavalt.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet