Stress või sünnitusjärgne depressioon? 12.01.10 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere.
Mure selles, et mul esineb väga tihti peapööritusi(seistes,istudes ja ka lamavas asendis), kummardades muutub pea "paksuks" (nagu veri valguks pähe), tihti on ka peavalud, väsimus, närvilisus, ärevus. Umbes kaks korda on tekkinud ka "õhupuuduse" tunne. Emotsionaalselt ma ei tea isegi, mida ma ootan teistelt ja endalt (elukaaslaselt tahaks lähedust ja kui ta seda mulle pakub, siis tekib närviline ja pealesurutud tunne). Ma ei kannata üksindust ega kellegi lähedust. Peapöörituse pärast olen ka vereproove andnud. Veresuhkur ja hemoglobiin olid normis. Vererõhk on ka korras.
Peale sünnitust oli ka motivatsiooni puudus, tuju langus ja kurvameelsus, aga see läks üle.
Ise olen 20-aastane neiu. Mul on aastane laps. Ma olen väga emotsionaalne inimene ja ma ei oska lõõgastuda. Hakkan pabistama iga väiksema asja pärast ning tunnen kõige ja kõigi ees kohustust.
Küsimus on nüüd selline: kas mul on stress või sünnitusjärgne depressioon?
Kas ma saaks sellest ise üle või pean pöörduma kellegi poole?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Pingete tekkimine ja nendest vabanemine peab olema inimesel tasakaalus. Seda tasakaalustamist (pingetest vabanemist) õpetab edukalt minu Palve-Meditatsiooni harjutus - teha aeglaselt ja rahulikult, teha alul 2-3 korda ja siis vastavalt enesetundele suurendada 5-6ni. Jälgida enesetunnet. Paraneb peaga seonduv, tuleb rahunemine, paranevad lähisuhted.
Tööjaotus abikaasaga, korralik puhkus.
Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet