raske otsus 05.05.09 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Loodan väga ,et oskate mind mu mures aidata.Nimelt olen hetkel lapsega(1,2a.) kodune ja kannatan juba pikemat aega raske depressiooni käes,mis pole ka paraku ravimitele allunud.Esiteks tunnen ennast ise väga halvasti ja kannatajaks on ka laps,kes on mu elus nüüdseks mitte suureks rõõmuks vaid hoopis takistuseks saanud.Eks ma kaalusin väga,kas üldse sünnitada aga kuulates oma psühhiaatri soovitust jäi ikkagi see otsus ülekaalu.Kõik pidi siis paremaks muutuma ja mind õnnelikuks tegema aga paraku minu puhul see küll ei kehti.Lapse sündides purunes hoopis kõik-minu suhe lapse isaga,töökoha kaotus ja ka uut töökohta siinses piirkonnas on praktiliselt võimatu leida,eriti veel väikse lapsega.Nüüd siis kahetsen siiralt oma otsust ja ei suuda endale mitte kunagi seda andestada.Depressioon aina süveneb ja süveneb ja tahtmine oleks sellest välja tulla aga igal ajal ,kui paistaks lahendus,siis on jällegi see laps takistuseks.Kas kõige õigem oleks laps anda tema isale kasvatada? Ehk see aitaks depressioonist välja tulla ja saaks eluga edasi minna,sest praegune elu on mulle väljakannatamatu.Ette tänades!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Lapse kasvatamisel olulised mõlemad vanemad, seega ka maksimaalselt isa rakendada. Selle peate omavahel selgeks tegema. Eestirahval praegu peaaegu kõigil "peenike peos" (erandiks on peotäis juht-poliitikuid, kes maisest reaalelust ja lihtrahvast võõrandunud), aga see ei lohuta ja ei lohuta ka see, et Hispaanias töötuse % veelgi kõrgem (see ei ole argument. Olevikus ja Eestimaal tuleb konkreetne elu hingerahu radadele seada.
1. Lapse kasvatamisel konkreetsed suhted lapse isaga paika panna, et laps saaks korralikult areneda.
2. Depressiooni korral on tabletist üksi vähe, vaja on ka harjutusi (eelkõige kehalised) teha.
3. Vaadata sotsiaalabi töötajaga sealsete abi-variantide võimalusi.
4. Lapse eest annaksid paljud inimesed mitu kuningriiki (kui neil oleks). Laps on hindamatu ja tema meile elujõudu, tahet, energiat ja Õnne annabki.
Sügisel valimised ja Eestirahva uus valitsus toob rahva mureaugust välja. Praegune Kolmevalitsus kas ei taha lihtrahvaga tegeleda või siis ei oska või siis need mõlemad. Kurb.
Kannatlikkust,
Jüri O.-M. Ennet