uinumine 21.05.08 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,

olen 18 aastane noormees. Tervis korras ja psühholoogilised mured ei vaeva (enam).
Probleem, kui seda probleemiks saab nimetada, pigem ebamugavus, seisneb selles, et on küllaltki raske öösiti uinuda. Mõtteid ja asju millest unistada on nii palju et need segavad mu magama jäämist. Üldjuhul on ka nii, et mida hilisemaks läheb kell, seda väiksemaks muutub ka unisus (täiesti ebealoogiline ju).
Olen püüdnud enda graafikut paika seada, nii et iga päev umbes sama aeg magama/üles, kuid see pole erilist tulu andnud. Mida peaksin tegema? kas peaksin need mõtisklused, mis tekkivad, ära blokeerima? või lasta neil lennata ja siis unuda? kas tegemist on unetushäirega?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Lühiperiood võtta rahustavat teed või isegi uinumist soodustavaid rahusteid (näit. Valocordin-Diazepam tilku). Kindel režiim, päevased kehalised harjutused (füüsiline väsitamine). Psühhoregulatsiooni harjutused.
Mõtte-hoogsus viitab millegi otsustamatusele. Võtta vastu otsus ja sellest tulenevalt siis ka tegutseda.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet