Ärevusest 04.08.07 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen olnud kimpus ärevushäirega,saanud ad ravi ja lõpetanud selle 1 kuu tagasi.Ees seisab tööle minek pärast 2 aastast lapsepuhkust ja ärevushäire tahab ka minuga tööle kaasa tulla.Kas on olemas ravimitest sellist varianti,mis annaks energiat ja võtaks maha ärevust,et kohaneda elumuutusega.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Ärevushäireid on tunduvalt rohkem, kui arvata oskame, eriti nende kergemaid vorme nagu adapteerumine (kohanemine) või sundhirmud e. foobiad. Paljudel inimestel esineb aeg-ajalt tavalisest stressist tekitatud ärevuse sümptomeid, millega enamasti tullakse toime ning mis ei ole veel haiguslik häire.
Esinevad soolised erinevused: ärevushäireid esineb üldjuhul rohkem naistel, seega eelsoodumus e. risk haigestuda on naistel suurem kui meestel, erandiks on sotsiaalfoobia ja obsessiiv-kompulsiivne häire. Sooline erinevus avaldub ka probleemide lahendi osas: naised kalduvad rohkelt ravimeid eelistama, mehed aga hakkavad end rohkelt alkoholiseerima e jooma.
Spetsialisti (psühiaatri) poole pöördumine on liigselt tagasihoidlik. Hinnanguliselt vaid 1/3 ärevushäiretega patsientidest pöördub/suunatakse psühhiaatri vastuvõtule. Viimastel aastatel on Eestis psühhiaatri vastuvõtule pöördunud isikute arv suurenenud, aga olukord vajab enamat.
Ravimid on vaid üks komponent ärevushäirete ravis.
vt. pririntsiipi - Enneti ristkülik diagonaaliga ja "uued prillid." Õige ravim sõltub hingelisest, meelelisest (vaimsest), kehalisest, sotsiaalsest (ja ka religioossest e väärtushinnangulisest) seisundist. Kõiki neid tasandeid on ka ravis vaja kasutada.
Õige rohi (annab psühhiaater), viis rühma harjutusi ja uued hoiakud ("uued prillid") - selline on tegutsemine.
Psühhiaatri vastuvõtule!
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet