ahastus... 30.06.07 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Ei tea kas ongi põhjust kirjutada ja kas ongi põhjust,et küsida Teie käest mingit nõu...aga siiski teen seda,sest keegi ei suuda mind mõista...ka mina ise mitte...Olen olnud terve elu aktiivne ja töökas naine.Nüüd kus olen saanud 55 ja vene ajal oleksin pensionile saanud,pean töötama veel 8 aastat.Mul on alaealine poeg,keda pean koolitama,toitma ja katma,ning mul ei ole eksabikaasalt mitte mingitgi tuge,ema on 90-ne aastane voodihaige ja vaagub hinge juba aasta,teda tuleb hooldada,töötasin oma elukutsel 20 aastat,nüüd aga on kutsehaigus minu käed rivist välja viinud ja ilmselt pean loobuma oma ametist,mingit muud elukutset mul ei ole ja midagi uuesti õppida ma ei suuda,tunnen seoses sellega kohutavat hirmu ja ahastust,ei saa magada ja olen väga mures oma tuleviku pärast,sest poeg tahab süüa ja riiet ning ma pean suutma töötada,samas ma aga ei suuda seda enam teha.Ka on mul tekkinud igausgused sundmõtted seoses oma tervisega,küll on valusid erinevates kohtades ja kujutlen ette igasuguseid haigusi,ka ahastan ja muretsen ema pärast,et ta peab niimoodi piinlema ega suuda siit ilmast lahkuda.Olen väga suures masenduses ja muutunud väga kurvameelseks ja depressiivseks.Vaevale,et tabletid saavad aidata elu muuta ja uut ametit leida...aga puudu jääb tahtejõust ja energiast.Mitte kuskillt ei ole seda võtta.Eelkõige aga armastatud ameti mahajätmine.minu jaoks on see täielik shokk.Kuidas ennast aidata sellises elusituatsioonis?Kust leida tuge ja lohutust?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Harjutusi on viis rühma: sotsiaalsed, kehalised, vaimsed, hingelised, religioossed. Sotsiaalsed - harjutuste eesmärk on võtta elu-olu mänguliselt (näitemänguliselt ühelt poolt ja sportliku mänguna teiselt poolt). Kehalised harjutused - eesmärk liigsetest pingetest vabaneda ja organismi tugevdada. Nii kehalist kui ka ülejäänud kolme hõlmab järgnev:

ENNETI PALVE-MEDITATSIOON
Esimene PALVE - Ringutus-Sirutus ja Lõdvestus
Ringutan-sirutan end Taevatähe e. Taara poole (Taara on hindi keeles Taevatäht).
Käed üles, kõht sisse, rind ette, õlad taha, pea kuklasse, naeratus näole.
Lõdvestus. Siis rahulikult painutus ette alla, kael-õlad pingevaba ("Pea ripub
pingevabalt nagu Tootsi Maakera nööri otsas"), lõdvestub ka lumbo-sakraalne regioon e.vööpiirkond.
Lõdvestub kogu keha!
Tagasi lähteasendisse (püstiasendisse): "rullin end püsti, sirutan end".
Harjutuse eesmärk: keha ja mõttemaailma lõdvestumine ja hingeelu rahustamine.
Palveharjutust teen rahulikult, õndsalt. Alustan 3-5-7 korrast, kordade arvu järk-järgult päeva-paari tagant suurendades. Leian endale ise sobiva korduste arvu.

Teine PALVE - Tühjenemine-Vabanemine Patust-Murest
e. Negatiivsest
Ringutan-sirutan Taevatähe poole. Mõttes võtan oma südamesopist konkreetse,
mind vaevava mure peopesade vahele (-).
Toon peopesad koos mõtte-murega aeglaselt ülalt alla, maani ja samal ajal
kujutlen, et minu keha e. vaimutempel tühjeneb-vabaneb nimetatud patust.
Keha vabaneb häirest!
Samas ütlen mantrat e. sisendust: "Mi-nu ni-mi on Jü-ri! Va-ba-nen ......st (nt hirmust)."
Enne käte mahapanemist lõdvestan kaela-õlad-vööpiirkonna, kogu keha ja
Negatiivne saabki "maandatud"!
Harjutuse puhul on oluline:
1) piltlik kujutlus; 2) mantra e. sisenduslause mõttes ütlemine;
3) lõdvestumine ning rahunemine.
Rahulikult tagasi püstiasendisse.

Kolmas PALVE - Täitumine Vooruse-Rõõmuga e.
Positiivsega
Painutan ette alla, lõdvestun, rahunen. Võtan maast käte vahele mõne mind rõõmustava
omaduse ja toon käed aeglaselt keha lähedalt alt üles (+).
Kujutlen ja ütlen mantrat: "Mi-nu ni-mi on Jü-ri! Tä-i-tun ......ga! (nt julgusega)!"
Harjutuse puhul on oluline tunnetada kogu kehaga, organism "nagu vaakumpumbaga imab endasse" soovitud Positiivset.
Tagasi lähteasendisse.

Neljas PALVE - Vabanemine-Täitumine (Vaata teine ja kolmas palve)
See on teine ja kolmas palve vaheldumisi:
a) Ringutan-sirutan (üles), siis vabanen Negatiivsest (alla)
b) Täitun Positiivsega (üles) ja vabanen Negatiivsest (alla) jne.

Viies: sirutan ja siis Palve; painutan ja siis Meditatsioon; ja vastupidi.

Harjutamine teeb Meistriks,
Jüri O.-M. Ennet