Ärevus ja unetus raseduse aja 08.02.07 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,

Olen 21. nädalat rase, rasedus on seni kulgenud normaalselt. Enne rasestumist tarvitasin antidepressante seroxat ja vajadusel xanaxit. Kohe, kui sain teada rasedusest, lõpetasin antidepressantide võtmise. Senini on kõik kulgenud normaalselt, kuid eelmisest nädalast alates piinab väga tugev ärevus, mis ei luba öösiti magada, söögiisu on kadunud, kardan üksi olemist ja meeleolu on alla nulli. Kuidas saaks minu olukorda kergendada, st kas on olemas mingisuguseid rahusteid/antidepressante, mida tohivad tarvitada ka rasedad? On ju teada, et ema ärevus mõjutab ka last, kuid ma soovin last kõigest ebameeldivast säästa.

Kas oskate soovitada mõnda psühhiaatrit, kuhu võiksin abi saamiseks pöörduda?

Ette tänades,

K.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Naistearst rahustab raseduse normaalse kulgemise aspektist. Meeleolude reguleerimisel on arstirohud (AD) vaid üks komponent. Neid teisi võimalusi ma siis soovitangi ja neid rakendage. AD ja rasedus - targad raamatud ütlevad, et ei ole soovitav, kaaluda AD kasutamisel tekkivaid plusse/miinuseid.
Mina ei soovita AD-d.
Jalutamised, vestlused, psühhoteraapia, kerged psühhoregulatiivsed võtted, rahustavad teed, lähedaste mõistev suhtumine, kaela-kukla käsi-massaaž, juuksehari (jällegi kukla piirkond), laulmine, veelgi parem - ümisemine (vibromassaažiga mõjutab aju süvastruktuure, eriti kasuks on hüpotaalamuse ja hüpofüüsi kerge mõjutamine; Yogade üks valdkond - mantrajooga - seda just kasutabki), biblioteraapia, jne. Leidke endale sobiv. Mis meeldib, see ongi sobivaim.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet