depressioon 03.11.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere, minu probleem algas sellest, et mul hakkas silmade eest lainetama(nüüdseks on see kestnud umbes aasta) alguses kui silmade eest lainetus algas siis kestis see lühikest aega(alla minuti) ja mitte tihti. Siis sel suvel hakkasin seda silmade lainetust kartma, hakkasin mõtlema, et mul võib midagi viga olla. Tekkisid ka teised sümptomid: ärevus, jalgade ja käte värin, jalad käed tunduvad nõrgad, isupuudus, unehäired, halb olla,südame kloppimine ja kartus. Läksin perearsti juurde tehti uuringuid(südamefilm,vereproov,silmade kontrollimine) midagi ei leitud ja perearst arvas, et mul on paanikahäired ja saatis psühhiaatri juurde. Tema määras mulle seroxati, sellega tekkisid jubedad kõrvalmõjud, siis ta määras coaxili ja vajadusel xanaxit. Võtsin seda coaxili kuu ja igal hommikul ja õhtul xanaxit pool tabletti. Kuna sümptomid ei kadunud,pöördusin abi otsimiseks nõelravisse. Lisaks jätsin xanaxi võtmise ja ka AD enam ei võtnud, kuna coaxili võtmise ajal nägin väga imelikke unenägusid ja ärkasin öö jooksul mitu korda üles. Hakkasingi käima nõelravis ja tundus, et see andis tulemusi:söögiisu tuli tagasi, ärevus polnud enam nii suur. Aga nüüd jälle hakks südame kloppimine, ärevus(käin mööda tuba ringi), nutan,isutus. Kõik tundub nii lootusetu, vahepeal oli mul parem olla ja tundus, et kõik see jubedus on läbi aga nüüd algas uuesti, ma lihtsalt ei suuda enam nende sümptomite all kannatada. Olen lugenud teie soovitusi teha harjutusi aga ma ei leia neid,äkki te saaksite soovitada mulle midagi. Kas saab ka ilma AD võtmiseta hakkama, sest need mõjusid mulle halvasti.
Ette tänades

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

ENNETI PALVE-MEDITATSIOON
Esimene PALVE - Ringutus-Sirutus ja Lõdvestus
Ringutan-sirutan end Taevatähe e. Taara poole (Taara on hindi keeles Taevatäht).
Käed üles, kõht sisse, rind ette, õlad taha, pea kuklasse, naeratus näole.
Lõdvestus. Siis rahulikult painutus ette alla, kael-õlad pingevaba ("Pea ripub
pingevabalt nagu Tootsi Maakera nööri otsas"), lõdvestub ka lumbo-sakraalne regioon e.vööpiirkond.
Lõdvestub kogu keha!
Tagasi lähteasendisse (püstiasendisse): "rullin end püsti, sirutan end".
Harjutuse eesmärk: keha ja mõttemaailma lõdvestumine ja hingeelu rahustamine.
Palveharjutust teen rahulikult, õndsalt. Alustan 3-5-7 korrast, kordade arvu järk-järgult päeva-paari tagant suurendades. Leian endale ise sobiva korduste arvu.

Teine PALVE - Tühjenemine-Vabanemine Patust-Murest
e. Negatiivsest
Ringutan-sirutan Taevatähe poole. Mõttes võtan oma südamesopist konkreetse,
mind vaevava mure peopesade vahele (-).
Toon peopesad koos mõtte-murega aeglaselt ülalt alla, maani ja samal ajal
kujutlen, et minu keha e. vaimutempel tühjeneb-vabaneb nimetatud patust.
Keha vabaneb häirest!
Samas ütlen mantrat e. sisendust: "Mi-nu ni-mi on Jü-ri! Va-ba-nen ......st (nt hirmust)."
Enne käte mahapanemist lõdvestan kaela-õlad-vööpiirkonna, kogu keha ja
Negatiivne saabki "maandatud"!
Harjutuse puhul on oluline:
1) piltlik kujutlus; 2) mantra e. sisenduslause mõttes ütlemine;
3) lõdvestumine ning rahunemine.
Rahulikult tagasi püstiasendisse.

Kolmas PALVE - Täitumine Vooruse-Rõõmuga e.
Positiivsega
Painutan ette alla, lõdvestun, rahunen. Võtan maast käte vahele mõne mind rõõmustava
omaduse ja toon käed aeglaselt keha lähedalt alt üles (+).
Kujutlen ja ütlen mantrat: "Mi-nu ni-mi on Jü-ri! Tä-i-tun ......ga! (nt julgusega)!"
Harjutuse puhul on oluline tunnetada kogu kehaga, organism "nagu vaakumpumbaga imab endasse" soovitud Positiivset.
Tagasi lähteasendisse.

Neljas PALVE - Vabanemine-Täitumine (Vaata teine ja kolmas palve)
See on teine ja kolmas palve vaheldumisi:
a) Ringutan-sirutan (üles), siis vabanen Negatiivsest (alla)
b) Täitun Positiivsega (üles) ja vabanen Negatiivsest (alla) jne.

Harjutamine teeb Meistriks.

Ärevusäirete ja depressiooni korral on palju-palju soovitusi -vt otsinguga (Control F klahvid üheaegselt alla ja siis otsingusõna).

Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet