enesetapp 03.07.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere. Olen 20 aastane naine. Mõtlen surmale tihti. Viis aastat tagasi tegin enesetapu katse. Mul ei olegi konkreetset põhjust, miks ma surra tahan. Käin psühhiaatri juures, kes kirjutas mulle wellbutrini tabletid, aga need ei aita!
Vahel on päevi, kus ma lihtsalt hommikuti voodist üles ei tõuse, sest tahet pole. Miski ei tundu enam tähtis. Kõik juhtuks just kui unes ja mul pole enam tundeid: isegi nutta ei saa enam, kuigi tahaks. Mulle ei meeldi enam rääkida. Mul pole arvamust...kõigest on täiesti ükskõik. Ma tahan magada, väsinud olen. Surm tundub praegu kõige õigem lahendus. Lõigun oma käsi, sest valu ma tunnen...see on ainus viis tunda ennast nagu ma oleks olemas. Ma ei suuda oma pereliikmetele selgeks teha, mis minuga toimub. Ma olen püüdnud oma elu muuta: tegelen spordiga (iga päev!) , naeratan rohkem, aga tegelikult enam midagi ei tunne. Ma ei taha tõesti elada. Olen liiga kaua juba elanud pidevas uimases olekus ja nii enam edsi ei lähe. Ma otsisin abi, proovisin asju muuta, aga see on asjatu. (Mul pole probleeme joomisega jne).

Kuidas teha oma lähedastele selgeks, et nad pole midagi valesti teinud ja ma lihtsalt olen liiga elust "võõrandunud" ja tahan ära? Surm on minu jaoks lahendus, sest jube on elada sellises vahepealses olekus, kus "Mina" puudub Ma ei taha kellegi elu ära rikkuda.

erli 20a

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Tugevalt väljendunud depressioone esineb nö tundeinimestel sagedamini ja ka ka noortel. Põhjusi mitmeid: eesmärkide ebakindlus (kuhu purjetada?), tühja-tähja liigselt oma õlgadele võtmine ning sellega tegelemine. Seega - valikud ja korralikult puhata, julgus-kohustus puhata. Põhjused veel kogunenud pingetest tingituna ja selle Pihtimatus - pole endast seda "välja rääkinud." Põhjusi teisigi veel ja küllaga.
Kui praeguse psühhiaatriga ikkagi "sobilik helistik" on, siis jätkaksin sealt ja räägiksin julgelt oma murest.
Suitsiidi "võiks" teatud juhtudel teha v.raske somaatiline haige, olles asjaolusid eelnevalt kainelt ning korduvalt kaalunud. Ja sedagi vaid teatud harvadel juhtudel. Sutsiidi tegemist mõistan teatud määral ka poliitilistel-võitluslikel asjaoludel kui mõned suurriigid "vägistavad" väikerahvaid ning olles mõrvanud hulgi selle inimese lähedasi ning kaaskondlasi.
Aga noore inimese suitsiidmõtted ja elukorraldus vajad korrigeerimist: a) psühhiaatri abiga esmapinged maha ja 2) siis elu uut moodi korraldada, uued hoiakud, väärtushoiakud enda eluks leida-kujundada. Ja siis ennast edendada oma kutsumuse valdkonnas ning Eestirahva nõrgemaid aidata ning liigtugevaid "korrale kutsuda."
Alustage psühhiaatri juurest ning kõige lähedasemale tuleks ka südamelt midagi olulist ära rääkida.
Elame veel ning tegutseme,
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Psühhiaatria

Enesetapp

Ma olen omadega nii ummikus, mida teha? Ma mõtlen ainult enesetapule 24/7, ma ei suuda enam lihtsalt. Mida teha? Kuidas valutult surra?

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Tallinnas on Psühhiaatriakliiniku vastuvõtt Paldiski mnt 52.
Töötab ööpäevaringselt. Sinna KOHE ja saab konkreetset abi.
Koos mõne lähedasega, kui neid läheduses on.
Sealt saad abi! ...

Loe edasi

Hirm üksinduse ees

Pidevad unehäired, magan suhteliselt vähe, mõtlen, mis homme saab. Olen ise töötanud psühhiaatrias mitu aastat.

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Alkoholiga und saada - aeglane enesetapp. Psühhiaatri jutule. Kui rahustid ja uinutid hästi toiminud ei ole, siis soovitaksin neuroleptikume õiges annuses.
Ikkagi psühhiaatri jutule, et leida õige ...

Loe edasi

Enesetapp

Tere! Kas enesetapp on väga suur kuritegu iseenese vastu? Nimelt on elu nii tuksis, et ei näe enam muud väljapääsu... Olen juba kõik valmis seadnud, sõpradega vaikselt hüvasti jätnud, jne. Ja neiu kellest ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Kulla mees! Esivanemad ei võidelnud ju selleks vabadust ja ei rühmanud igapäevaleiba, et järglastest keegi elule alla annaks ja ise oma elule käe külge paneb. See tegu ei ole kuritegu enda vastu, see on ...

Loe edasi

Depressioon

Tere. Kas peaksin midagi ette võtma?? Olin siis äkki 10, kui hakkasin mõtlema enesetapust ja olin 11, kui proovisin ennast tappa. Pidasin ennast sellel ajal väärtusetuks, koledaks jne. Praeguseks on need ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Enesehinnangut aitab tõsta koosmeel kodus, koosmeel sõprade ringis. Enesehinnagut tõstab teadmine, et oskad midagi hästi teha ja oled selles valdkonnnas järjekindel.
Enesekindlust aitab tõsta tervise ...

Loe edasi

Enesetapp

Tere! Kuidas veenda inimest, kes arvab, et ta keegi ei taha, et ta elaks ja kõik vihkavad teda? Olen päris mitu korda inimest raudteelt ära toonud ,aga mõtted jäävad ikka samad pähe, et soovib enesetappu ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Vestelda ja selgitada - milles mure. Kui reaalsed põhjused, siis püüda neid kuidagi kõrvaldada. Kui haiguslikud mõtted, siis arstirohi psühhiaatri juures. Ka esimesel juhul on pinged ja arstirohi tuleb ...

Loe edasi

enesetapp

miks üritatakse enesetapukatset sooritada soovinud (korduvalt) inimest "ravida", kelle huvides? arsti, inimese enda, lähedaste, ühiskonna, eetika, ajaloo, statistika, teaduse huvides?

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Miks tehakse mõnikord aborti, miks ravitakse suguhaigust, jne. Kui Teil endal kord lapsed on, mida siis mõtlete, soovitate?
Ravi - kaob sügav masendus, taastub eluisu, jätkub rõõmuküllane elu ja ...

Loe edasi

Kas võin hulluks minna?

Olen juba pea 10 aastat aeg-ajalt kannatanud paanika ja ärevuse käes. Põhjuseks on lapsepõlvetraumad (alkoholism ja isa enesetapp). Enamasti saan oma hoogudega hakkama-korra proovisin ka AD- aga see ei ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Ärevushäire ja sellega on Teil vaja tegeleda. Järjekindlalt. Päevik aitab. Kehaline tegevus annab baasi ja mudeli vaimseks tegevuseks. vt. varasemaid ärevushäire valdkonna soovitusi.
Head harjutamist, ...

Loe edasi

Enesetapu mõtted.

Sellised mõtted on mul olnud juba teismelise east alates. Kuid need läksid üle nagu ka peeglis halvustavalt vastu rääkiv hääl.
Nüüd on need mõtted tagasi tulnud, kuna teeb elu läbi ulatuslikke muudatusi. ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

"Häältemasinat" ja meeleolu saab korrigeerida - head ravimid olemas, tervislikud eluviisid kõigile käepärased, psühhoregulatsioon jõukohane, kehaline aktiivsus on vaid ettevõtmise asi, korralik puhkus ...

Loe edasi

enesetapp

Kui ei saa lahti kinnisideedest. Üks neist enesetapu mõte, mis on kestnud juba kolm aastat iga päev. Tarvitan ka iga päev rahusteid et elada päev korraga.

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Lugege F. Nietzschet ja saate väge. Lugege suurmeeste elulugusid ja leidke endale eeskuju. Mõelge endas olevatele sisesoov-annetele ja tehke midagi oma andekuse valdkonnas.
Me kõik oleme teatud ...

Loe edasi

depressioon

Lugesin Megast (Kristjani online päevik- teemaks depressioon, õnnetu armastus, enesetapp) pragu ühe kommenteerija soovitust ja kogemust depressiooni edukast ravist naatriumbromiidi süstidega. Kuur 5 süsti! ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Depressioonide spekter on väga individuaalne ja seega ka ravi peab individuaalseid komponente arvesse vötma.Depressioonihaiguse (mitte kaasneva sümptomi) arstirohtude esmavalik on antidepressandid ja möningaid ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: