Paanika ja sellega kaasnevad hirmud 07.02.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere
Olen 28 a mees. Kaks aastat tagasi autoga Tallinna kesklinnas tabas mind nõrkushoog ja tundsin, et kohe minestan. Vaevu suutsin vastassuuna kaudu auto parkida. Lasin end koju sõidutada ja hiljem arst leidis, et vererõhk oli pea 200 ka kolesterool 8,13. Vastava dieediga olen need näitajad saanud paika ja füüsiliselt peaks kõik nagu korras olema. Kuid peale seda juhust kartsin autoga sõita - eriti kui autod on vasakul/paremal. Kardan, et kui taas midagi sellist juhtub, siis ei saa kuhugi ära pöörata. Ka kardan jääda keset ummikut. Nüüd on hirm süvenenud veelgi ja kardan ka rahvarohkeid kohti nagu kaubanduskeskused, poed, koosolekud jne. Ise arvan, et ma sisimas kardan taas nõrkushoogu ja teadvuse kaotust - A´la, et mina ja näin nõrk. Nüüd kui satun rahvarohkesse paika või liiklusse on kohe paanika, südames imelik tunne ja hingata raske. See segab juba tööd, keskendumist ja üldist elurütmi. Autoga sõites teen kasvõi metsiku lisaringi, et mitte tihedasse liiklusse sattuda, poodi lähen õhtul hilja... Proovin küll mõelda, et kõik on hästi ja olen rahulik kui ikka saavad hirmud võitu. Mida peaksin ette võtma?

Tänud ette.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Vererõhu ja kolesterooliasjad hoidke endiselt kontrolli all.
Paaniahoogude osas: a) tohtri-psühhiaatri jutule; b) vt. siinseid varasemaid soovitusi ja neid sii TEHA!
Need häired on kõrvaldatavad - Teie aktiivse kaas-aktiivsuse korral.
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet