Lühiajaline hirmu vähendamine 27.12.09 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Nimelt, kas teatud ravimitega (arvatavasti AD'dega-Xanax?) on võimalik lühiajaliselt leevendada hirme oluliselt?

Küsimus on mu jaoks oluline, kuna olen tegelenud paljude vahenditega, et hirmu leevendada (näiteks olukorra ettekujutamine, tegelike ohtude hindamine jne), kuid siiski, enne olukorraga kokkupuutumist, tuleb ärevus-hirm sisse ning väldin olukorda.
Ühe lahendusena näen, et ravimi olemasolu korral võtan ta sisse enne olukorraga kokkupuutumist. Olen proovinud beeta-blokaatorit, siiski vaimset hirmu-ärevust too ei vähenda.

Parimat soovides

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Hirmusid väga mitmekesiseid. Foobsed (sund)hirmud ja ärevushäiretega kaasnevad hirmud vajavad raviks nii AD ja "kiirabivahendina" ka rahusteid (sealhulgas võib olla ka Xanax. Rahustid (trankvilisaatorid) on kiire toimega ja annavad lühiaegselt hea tulemuse. Asja miinus - sõltuvuse teke, juhul kui muid tervistavaid võtteid (AD, viis rühma harjutusi, uus hoiak e prioriteedid) ei kasuta. (loe varasemaid soovitusi, süsteemselt on see nüüd esitatud minu raamatus "Väljavalitu".
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet