probleemid lähisuhte loomisega 12.09.05 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 30 aastane naine, kellel ei ole siiamaani õnnestunud luua täisväärtuslikku lähisuhet. Viimase ajani olen arvanud, et põhjuseks on mu perekondlikud suhted kodus vanematega, mis olid üsnagi negatiivseid kogemusi pakkunud, eriti just teismelise-eas ja peale seda. Olen vanematel ainus laps ja nad on olnud ülimalt kaitsvad ja armukadedad minu suhtes. Esimene tõsisem suhe noormehega oli siis kui olin 20 aastane. Vanemate suhtumime temasse ja meie suhtlemisse oli ülimalt negatiivne- ma ei ole selle noormehe ega kellegi jaoks piisavalt tark, kena, rikas jne, noormees soovib minult vaid seksi ja jätab peagi maha jne. Soovisin, et meie suhe siiski õnnestuks, kuid ma ei suutunud tunda end piisavalt vabalt ja lõpuks me läksimegi lahku, sest noormees ei saanud minust ja mu käitumisest lihtsalt aru. Peale seda on mul olnud lühiajalisi suhteid, millest ma eriti midagi ei lootnudki.
Nüüd armastab mind üks mees ja mina teda samuti, kuid järjekordselt ei suuda ma temaga rääkida oma tunnetest ega mõtetest, vaid igapäevastest asjadest. See ja paljud muud asjad teevad talle kohutavalt haiget, ma tean et peaksin püüdma end muuta, kuid ei suuda ega tea, millest üldse alustadagi.
Olen käinud psühhoanalüütiku juures, kuid katkestasin selle peale 4 kuud, sest tundsin et sellest ei ole mingit kasu. Peale seda käisin psühhoteraapias 10 korda, millest oli nii palju kasu, et mul ei ole enam madalat enesehinnangut ja sain jagu mõningatest sundmõtetest. Kuid ülalkirjeldatud probleem on alles ja vägagi aktuaalne.
Äkki oskate mulle nõu anda- peaksin ma tulema Teie vastuvõtule, tegelema psühhodraamaga, jätkama psühhoanalüüsi või on mõni muu lahendus?

Kõike kaunist!
M.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Te ei vaja analüüsi, ei teraapiat. Vajate sünteesi ja psühhotreeningut. Tõstke süda (tunded) ja meeled (psüühika) ning keha liht-, täis- ja ennemineviku kambrist oleviku paleesse. Elu on olevik, olevikus kujunemine, olevikus lähisuhte kudumine. Kuduge oma mustrit - just sellisena oletegi Temale kõige-kõige. Kudumine on protsess ja mõnikord tuleb mõned asjad ka ümber/teisti teha.
Elage füüsiliselt ja vaimselt Vanematest eraldi (neid muidugi mitte hüljates). Sõbraga elades tekib kaks "elamise ketast", mis teineteist osaliselt katavad. See ühisosa hoiab Teid mõlemaid koos ja see peab olema teatud "kriitilisest või siis õnne"-piirist suurem. Seda suurendage ja selleks ei ole sõnu vaja. Suuri sõnameitreid on ennegi nähtud, aga Tegudemeistreid alati neist pole. Peale ühisosa on ka kaks individuaalset "elamiseketta" osa. Selles osas ei maksa Sõpra ja ka Ennast liigselt muuta.
Konsultatsioon ikka võimalik, vajadusel.
Teile Lapsukesi soovides,
Jüri O.-M. Ennet