Kleptomaania 05.09.05 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,

Olen mures oma õe pärast, kes on teist kuud noor ema. Juba raseduse ajal ilmnesid mõningad imelikud uued harjumused. Tal on jõukas abikaasa, kes teda majanduslikult igakülgselt ülal peab ning tal ei ole mitte mingit vajadust varastada. Kuid umbes 7. raseduskuul hakkasime täheldama, et meilt kodust kaovad asjad. Alguses ehted ja lauanõud (isegi portselantass) ning lõpuks juba kingalusikas ja vannitoatarbeid. Ta oma mees pööras meie tähelepanu sellele, et ta naine toob mingeid üksikuid asju koju. Nähtavasti mitte ainult minu juurest vaid ka oma sõbrannade juurest. Ta ise seletas seda väga veenva kõnega, kuidas ta arvas, et need asjad on tema omad ja et ta viib nad koju tagasi. Nüüd oleme suutnud tal nii palju silma peal hoida, et on selge, et poest ta ei varasta, aga meie tagant küll. Oleks siis et ta ütleks, et jah, võtsin, aga selle asemel keerutab, varjab ja salatseb. Olen kunagi ammu kuulnud, et rasedatel võib kujuneda kleptomaania. Kas see vastab tõele või on lihtsalt vanarahvatarkus? Kas me saame üldse midagi teha selleks, et sellist käitumist ära hoida, sest ise ta nähtavasti ei taha tunnistada, et tal mingi probleem kujunenud on.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kas tegu on kleptomaaniaga või mingi muu psüühilise häirega, seda saab öelda psühhiaater peale temaga kohtumist, vestlemist.
Sealt alustagegi.
Seoses rasedusega-sünnitusega on võimalikud teatud ajutised psüühika muutused. Vaja uurida.
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet