lapse närvilisus 09.10.01 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Mul on 9 aastane tore poiss, kellel on ainult kas halb või hea tuju. Ta on väga energiline, kontakteerub kõigiga kergesti ja tavaliselt rõõmsameelne. Aga kui tal on midagi halvasti või ei saa teha seda, mida ta tahab, on tige. Talle on võimatu midagi selgeks teha, ta õieti ei kuulagi kedagi. Ja alati püüab tõestada, et tegelikult on teised süüdi. Kui ta midagi ei saa, hakkab nutma ja viimasel ajal on lisandunud lõõtsutav hingamine. Olen püüdnud igatpidi: küll talle asju rahulikult selgitades,

küll teda ignoreerida, kuni ta rahuneb. Miski õieti ei aita. Viimasel ajal olen sageli

kannatuse kaotanud ja tema peale karjunud. Püüame mehega kordamööda

rahu säilitada ja talle asju selgitada. Periooditi ta ka määrib pükse (ise väidab, et

alati ei tunnegi). Olen andnud talle ka fenibut´i, siis on olukord parem. Tahaksin teda

aidata, aga enam ei oska.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Närvilisuse pinnal esineb lastel-noortel nii uriini pidamatust kui ka pükste määrimist. Eriti rohkelt probleeme on hüperaktiivsete ning emotsionaalselt labiilsete laste-noorukitega. Soovitan vestelda-konsulteerida laste psühhiaatriga , sellest tulenevalt (vajadusel ka kliinilised uuringud) saab anda konkreetsemaid soovitusi ravimite ja muu osas. Igati kasulik on temale jõukohane kehaline aktiivsus, kehakultuur. Kasulik on tema huvide toetamine, võimaldada nendega tegeleda. Kasulik on Teie heasoovlikkus ning rahulik meel, aga lubatavuse piirid peavad ikkagi kindlalt esinema.

Konsulterige ja näidake last arstile. Saate abi!

Igast murest saab üle! Jüri O.-M. Ennet