eestkostja 21.06.05 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Meie tuttav vanaproua on mures - tema õe lapselaps, kes on tema pärija, saab juba mõned kuud invaliidsuspensioni ning ta olevat võetud enne seda arvele psühhiaatriahaiglas Tallinnas. Ilmselt siis saab ta vaimse puude tõttu invaliiduspensioni, füüsiline tervis on tal korras. Proua pole kindel, kas tema sugulase tervis on nii halb, et ta tegelikult peaks eestkostjat omama. Samuti kardab ta, et õe lapselaps on saanud omale eestkostjaks inimese, kes tegutseb enda huvides, saades vanaproua päranduse kunagi oma kätte. Kas proua saab sugulasena järelpärimise teha, kes on eestkostjaks määratud ja kas ta saab eestkotjat vahetada ning hoolitseda selle eest, et eestkostjaks saaks ta ise või usaldusväärne inimene, kes on perekonna tuttav. Kas on vanusepiiranguid eestkostja määramisel? Kes otsustab, kes võib inimese eestkostjaks saada, kui pole lapsi ega vanemaid?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Eestkoste määratakse kohtu korras ja kohtu korras tehakse vajadusel ka kõik muudatused. Eestkoste korral ei ole oluline eestkostja vanus, vaid võime seda ülesannet täita, eestkostealuse tervislike, õiguslike ja majanduslike huvide kaitsmine.
Invaliidsus (pension) ei tähenda veel eestkoste seadmise vajadust. Vajaduse teeb kindlaks kohtupsühhiaatriaekspert kohtu nõudmisel ja selle järgselt otsustab ja määrab eestkostja tsiviilkohus.
Psühhiaatriahaigla raviarst seisab ka (oma kompetentsi piires) patsiendi huvide eest. Ka temaga saate nõu pidada.
Tervitustega,
Jüri O.-M. Ennet