kas alkohoolik? 10.09.01 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Lp. doktor.

Mul on mure oma lähedase inimese pärast.

Pealtnäha on ta tubli ja üsna edukas: pere, hea töökoht.

Tegelikult tarvitab ta minu meelest liiga sageli alkoholi. Tööl pole küll mitte kunagi purjus ja seal ka alkoholi ei pruugi, kuid peaaegu iga päev joob ta kodus3-4 õlut või midagi kangemat. Enamasti ei jää küll lausa purju, kuid siiski. Veel ei suuda ta enamasti nö peoolukoras alkoholiga piiri pidada, ikka nii, et teda tuleb lõpuks magama lohistada. Samas ei alusta ta kunagi järgmist päeva nö peaparandusega ja tsüklisse ei satu.

Tema selline alkoholi tarvitamine mõjub kurnavalt kogu perele, naine ei sa teda iialgi usaldada, sest pole teada, et millal ja kas ta ennast purju ei joo. Suuremad joomised, millel on ka vägagi ebameeldivaid tagajärgi olnud, on vast nii 2-3 korda aastas.

Ta saaab ise ka aru, et pole kontrolli oma joomiste üle, kuid midagi muud , nii ta ütleb, ei oska stressi maandamiseks ette võttta.

Kas ma arvan õigesti, et tegelikult on tegu alkohoolikuga ja kuidas teda aidata?

Tänan teid vastuse eest.

Arst vastas:

dr Jaanus Mumma

Psühhiaater

Tallinna Wismari Haigla

Antud kirjelduse järgi on tegemist üsna süstemaatilise alkoholi tarvitamisega,mis aga on siiski kontrolli all.Samas aeg-ajalt esineb ka liigtarvitamist ja kontrolli puudumist.Antud kirjelduse puhul i siiski väljakujunenud alkoholismi (füüsilist sõltuvust) ilmselt ei esine.Küll aga võib olla tegemist psüühilise sõltuvuse tunnustega. Üsna tüüpiline on ka alkoholi tarvitamise põhjendamine stressiga.

Diagnoosi saab arst panna siiski patsiendiga vahetu kontakti ja uuringute põhjal.

Sageli alkoholiprobleemidega inimesed ei tunnista oma probleemi või ei ka häbenevad oma probleemi tunnistamast.Suur osa meie patsientidest aga pöördub just pereliikmete soovitusel konsultatsioonile.On võimalus ka anonüümselt konsultatsioonile tulla.