tühjus hinges 05.07.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Lp.doktor Ennet
Teile kirjutab 56.a. naine
Olen väga hädas, sest saan aru, et kannatan mitme erineva haiguse all ega saa neist enam jagu.
Kõigepealt suutmatus mõtteid koguda- see takistab mu igapäevast elu. Vahel tahaksin midagi lugeda, aga ei leia sobivat kirjandust, tegelikult ei vaevugi otsima. Pidevalt on nälg millegi suupoolise järele, kui midagi ostan- näiteks tahvli sokolaadi või 300 gr. vorsti, ei saa enne rahu, kui kõik on otsas.
Pidevalt heietan kurbi mõtteid ja iga hetk võin nutma hakata.
Mu elul nagu puuduks mõte. Olen vilets suhtleja, armastan üksi konutada, aga see mind eriti ei vaeva. Tunnen, et olen jäänud üksildaseks, sõbrad- tuttavad on kõik kuhugi kadunud, aga mul pole ka tarvidust neid üles otsida.
Kui keegi võidab Summ- Summis 3000 kr., on mul temast nii kahju, et nutan peatäie.
Mul oli nii palju plaane veel kuu aega tagasi, aga pole suutnud midagi korda saata.

Tänan vastuse eest

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Mälu ja mõtete koondamist aitab minu relax-harjutuse see osa, et pea üleval-all ja sellega saab aju verevarustust stimuleerida. (vt. seda harjutust ja tehke). Söömahood viitavad depressioonile. Seda saate kõrvaldada tööde-tegemistega kodus ja ka nn riigitööl (kui seal käite). Kodutöid tehke teises järjestuses, muutke veidike toas mööbli-asjade paigustust, kasvatage mõnda kaktust või potilille - kaktused on imetoredad, filosoofiliselt okkalised, hingekosutavalt ilusad kasvades ja õitsedes.
Uku Masing oli ka aeg-ajalt depressiivne, sest tema mõttelennu kõrgust-sügavust-ulatust arvesse võttes olid igapäevaelu jaburused eriti (relatiivselt) hingeminevad. Ta kasvatas lilli ja sai sellest hingekosustust. Mõnele kinkimiseks sobiski tema vaatevinklist vaid omakasvatatud (kasvataja hingejõudu omav) lill. Hingejõudu andis ka oma huviala asjadega tegelemine: isa pidas vajalikuks põllule sõnniku vedamist (ega muidu leiba lauale tule), Ukule oli aga tähtis akkadi keel, filosoofilised ja teoloogilised tarkused ennemuistsetest aegadest.
Elu ongi kompromiss, õigete vahekordade tunnetamine, ka enda mina (huvide) arvestamine.
Tohtriga probleemi arutades saab konkreetsemat abi anda, juhiseid pakkuda, ka tohtrirohtu.
Suhtlust saab suheldes, teisi hingeliselt-vaimselt toetades saate ka ise hingejõudu - see ju kahe küünla reegel: süütad ka sõbra küünla, siis kaks valgust, kaks soojust. Andes saad, ainult südamega andes saad, muidu tuleb kadedus, ihnus, kahtlus, kurjus, haigus.
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet