vist ärevus-ja paanikahäire 09.06.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Küsimus, kas vanasti, nii 1990-ndate paiku nimetati sama haigust (paanikahäire)hirmuneuroosiks, või on see hoopis muu asi?
minul on see häda, et suudan töötada efektiivselt al.hommikul kella 8-st järjest kelle 14,30-ni-ma ei käi vahepeal ei lõunal ega suitsetamas, ja siis olen end ammendanud ja tahaks ära koju. olen kiire inimene ja see töö, mis mõnel teisel ehk võtab terve päeva, saab minul valmis mõne tunniga. mõte jookseb ka kiirelt ja vigu ma eriti ei tee, sest süvenen täielikult. samas on raskusi, kui pean mitut asja, eriti tööalast (kontorijuhataja koos pearaamatupidaja, koristaja ja kõige muude ametitega) korrga tegema. Eluaeg on mul olnud probleem, et kui mul töö on valmis, siis tahaksin ära koju. passimine peale seda, see ajab mind täiesti endast välja ja lähen kohe lausa kurjaks. olen muidugi vait ja ega ma ei karju, sest kontoris olen üksinda peamiselt. Ülemus käseb aga kohal istuda,räägin, et kogu aeg on mul telefonil suunamine peal ja et pole asjs, mida ei saaks korda, kui helistatakse ,aga ei-passi kohal. tunnen et aeg lausa läheb raisku. võiks ju siis juba kodus koristada selle asemel.
see muidugi näitab, et olen närviline ja olen ka. kogu aeg on tunne, et on kiire, kuigi tegelikult ju nagu pole. lisaks tekib mul aeg ajalt peale pikka arvutiga töötamist halb enesetunne, pea läheb justkui pingesse, kukal ja kõik kohad kisuvad ja vahel tekivad ka südamekloppimised. Kuna olen peamiselt üksi ja teis pole, siis kardan minna tualetti. vahel on lausa sihuke tunne, et poo end või üles, kas lase püksi aga minna ei julge. ja siis tavaliselt tahab just kõhu ka lahti lüüa. lõpuks istun sihukese südamekloppimisegapoti peal ja higi niriseb, sest hirm on nii suur. see on mul vahelduva eduga kuskil 12 aastat, mu tuttava õde suri niimoodi ära (noorelt muuseas) ja see kummitab mind siiani. ei tahaks, et nii mind leitaks ... uh. see jutt vist on segane aga tunnen, et nende hirmude ja halva enesetundega ma enam kaua vastu ei pea. surra ei tahaks aga ahastus on ligi. Ehk saab abi.
Kui palju maksab teie vastuvõtt? ja kas järjekorrad on pikad?
AitäHH!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Saab abi. Varem kuulusid need häired küll neurooside alla. Antiik-terminites oleks Teil ajaneuroosi parasjagu: kiire, peab kiirustama (tegelikult ju ei pea), puhata ei julge, ei oska (ei tööl, ei kodus). Olge rõõmus, et Teil selline töö ja jobu ülemus on - tööl olev vaba aeg kasutage keeleõppeks või muude tarkuste omandamiseks. Nendest kehalistest vaevustest aitab vabaneda: a) kehalised harjutused nii tööl kui ka kodus, b) hoiaku-suhtumine muutmine töösse (võtta asja mänguliselt, c) tohtri juurest saate ka kergeid arstirohte pingete maandamiseks, vaevuste kõrvaldamiseks.
Ei väsi kordamast - tehke kehalisi harjutusi, tehke seda minu head harjutust (uusim variant vt. "Elukiri" juunikuu, 2004), puhkusenippe (tuleb 16. juuni "Terviselehes").
Ja WC-s käige ka sageli, seal hea juukseid kammida, eriti kukla piirkonnas. Teie õnn (ja Jobuülemuse õnn ka), et ei ole vaja minna vene pühamu kõrval olevasse 2-miljoni tualetti Tallinnas. Seal peaks küll halb ja paha hakkama - kurjalt kulutatud rahva raha pärast.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet