Lapse hirmud... 26.02.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Poisslaps on 11 aastane.Muidu väga elav laps ,aga koolis väga tagasihoidlik ja selline eemaletõmbuv...(muusikapoiss ja armastab ka esineda).Ta kardab paljusid asju-suuri poisse (võivad kambakat teha),oma klassi poisse pelgab,sest need tahavad koguaeg mürgeldada ja igasugu jooksumänge mängida,tänaval üksi käia(prügikolle,joodikuid,koeri jne).Ta on olnud küll selline ettevaatlik laps ja väga tundlik,aga klassis tal on kõik ikkagi sõbrad ,kuigi nad panevad tähele ,et ta on vähe arem laps.Eks teised vahel mainivad selle kuidagi ära ka ,mis talle jälle hinge läheb.Oleme käinud psühhiaatri vastuvõtul,sest tihtipeale on esinenud tal ka tikisid.Ta on saanud fenibuti,kui tikid väga peale tulevad või koolihirmud suurenevad.Vahel annan isegi esmaspäeva hommikul fenibuti,nagu arst soovitas.Tahaks teada,kas need hirmud lähevad ise üle ,kui poisss kasvab,et ta ei mõtle enam millegi peale ,kui tänaval käib ja kui suuremaks kasvab,julgeks õhtul ka üksi kodus olla.Paljud lapsed ju ei taha pimedas üksi olla ,see läheb üle.Aga tänava-ja muud hirmud??? Siit loen ,et päris täiskasvanuikka jõudnutel veel esineb neidsamu probleeme .Ise mõtlesin siiani ,et see peaks ikka üle minema ...Tänan vastuse eest!!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Suurtega võrreldes on Lapse hingeelu tundelisem. Individuaalsed erisused on vägagi suured. Tähtis on hinnangute kujundamine nende tunnete suhtes - tundelisus on muusikainimesele eriti suureks eeliseks ja seda eelist väga paljudel kahjuks ei ole. Muusikamees, hingeline noormees ei peagi Kambajura olema, Mürakaruks muutuma. Aga kehalise võimekusega tegelemine annab siiski tublisti enesekindlust juurde. Meenutame näidet Georg Lurichist - noorena kidur, nõrguke, siis hakkas harjutama ja sai Ilmamaa tugevamaks, osavamaks. Teiseks soovituseks seega kehalised harjutused. Kolmandaks kodune turvatunne, toetus. Kas ka mõningaid arstirohte vaja, seda näete kohapeal, kõhkluse-kahtluse korral konsulteerige lastepsühhiaatriga.
Vanusega, kasvades paljud lastehirmud-kartused kaovad täielikult.
Kõige tähtsam - olla see, mida esivanemate pärand (geenid) pakuvad ja neid andeid ja eeldusi siis arendada. Tasemel muusikamehi, Euro- ja Ilmamaa tasemel pillimehi on senigi Taaramaalt võrsunud. Järgmine on tulekul.
Tervitades,
Jüri O.-M: Ennet