rivotril???? 19.02.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 20 aastane neiu ja mul on mitu küsimust teile.Mulle kirjutas psühhiaater välja ravimi nimega Rivotril.kasutusjuhend on väga põhjalik , kuid täis täiesti arusaamatuid termineid. Ise olen depresiivsusele kergelt kalduv, ja viimasel ajal on esinenud ka une ja keskendumsihäired. ka mälu pole kiita.Vahest eriti üksi olles valdavad mind mingisugused imelikud hirmuhood aj on tunne et ei saa millestki aru ega tea mida teha , kuhu minna , sest kõik ümber tundub võõras, samas kui seltskonnas olen ma seltskonna hing , kuid minu hea tuju võib muutuda mingitel (kõrvalsseisjate arvates) tyhistel põhjustel kardinaalselt.Aga kõige rohkem teeb mulle muret just võimetus magama jääda, nii suur hirm on , süda hakkab peksma ja igasugused lolllid mõtted tulevad pähe, isegi kui kõik peaks nagu korras olema. Olen enne võtnud ka lexotanili,aga alles kolme tableti järel tuli kerge uimasus ja mõtted kadusid peast. Seejärel kirjutaski psühhiaater mulle rivotrili, kuulates mu jutu ära.
Igaks juhuks mainin ka seda et mu vanemad on alkohoolikud, aj üks vanaema suri ajuvähki. ( kuigi ma ei tea kas see on oluline.) TAhaks lihtsalt teada, mis mul viga on, et ma ei saa elu võtta ilma liigse paanikata.Ja mida tähendab see, et arst mulle rivotrili välja kirjutas,, ta ise otseselt ei seletanud ja juhendist polnud ka suurt abi. ja veel üks küsimus, kas alkoholi tarbimine tabletikuuri ajal on täiesti keelatud, või lahjem õlu/ja siider mõõdukas koguses ei tee hullu. Olen kohe segaduses, ei teadnud kellet nõu veel küsida.
Loodan, et mu pikk kiri teid ära ei ehmatanud ja leiate aega mulle vastata.
Ette tänades:J

Arst vastas:

dr Jaanus Mumma

Psühhiaater

Tallinna Wismari Haigla

Rivotril (clonasepaam) on bensodiasepiinide rühma kuuluv
kerge rahusti,kuid teda kasutatakse ka krambihoogude
ärahoidmiseks.See ravim ja alkohol ei sobi kokku,võib tekitada
ebameeldivaid kõrvalmõjusid.Pikaajalisel tarvitamisel võib ka
ravimsõltuvus põhjustada ja sel juhul ei tohi teda järsult ära jätta,
vaid vähendades annust.Pikaajalist ravi Teie puhul selle ravimiga
ei soovitaks.Teil tundub olevat küllatlki labiilne ja tundlik närvisüsteem.
Mõningal määral meenutab Teie seisund nn paanikahäiret,kuigi mitte
päris tüüpiline pilt. Arvan isiklikult,et Teile sobiksid pikajaliseks kuuriks
uuemat tüüpi antidepressandid (valik on siin suur).
Kõike head!
J.Mumma