Võitlus erutusega 16.02.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Olen noor naisterahvas ja üsnagi tundehell.
Hetkel olen kimpus ärevusega, mis kipub lausa ebameeldivaks kujunema ja avalduma südame pekslemises aeg-ajalt, tundes, nagu oleks väike värin sees, ka pea on vahel hommikul ärgates natuke valutanud. Mingeid muid haigusi ma ei põe, ei midagi kroonilist ega muidu ka. Pole nagu umbes 6 aastat arsti juurde vaja olnud minnagi, arvan, et tänu ka oma suhteliselt suurele spordiarmastusele ja äärmiselt toredale grupile, kellega seda armastust jagada. See, mis probleemi tekitab, on järsku päevakorrale tekkinud ebakindlust tekitavate olukordade kogum. Maja, kus olen kogu senise elu elanud, määrati lammutamisele (ta on küll kehvakene, parajalt eelajalooline ja kesklinna eurostuvasse konteksti ebasobiv, kuid siiski armas, kuna olen seal suureks kasvanud). Võtan küll asja positiivselt, kuigi teatud viha on selle ärihoone või mille iganes vastu, mida asemele tahetakse teha. Positiivselt sunnin end suhtuma, kuna iga muutus võib ju hoopiski toredaks kujuneda ja asju ei tohi ju pessimismiga võtta. Samal ajal olen leidnud endale poiss-sõbra, kes minust hoolib, kuigi on samas ka tööga hõivatud. Ma ei oska öelda, mida ta vastu tunnen, väga segaseid tundeid tekitab. Palun Teie nõuandeid.
Ja üks asi veel, milline on see Teie Terviselehe soovitus või artikkel, mida siin teistele soovitanud olete? Millisest numbrist seda leida võib?

Kaunist kevadehõngulist aega!

N (29)

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Organism (inimene) vajab homeostaasi (tasakaalu, püsivust) ja muutusi, arengut. Need Kaks peavad olema nö tasakaalus ehk mahtuma antud indiviidi taluvuse raamidesse. Ebameeldivad emotsioonid-tunded näitavad, et see taluvuse piir (antud inimese jaoks) on kergelt ületatud, suhet vaja nihutada homeostaasi-tasakaalu suunas. Arstirohuga me vähendame ärevust, suurendame rahulolu tunnet, aga ei muuda a) ei keskkonda, mis Meid mõjutab, b) ei ennast, c) ei meie ja keskkonna vahelist suhtumist, hinnangut, südamesse võtmist, väärtusskaalat - mille nimel me siis elame! Need a), b), c) ongi asjade Kuldkalake, siit tulevad õiged lahendid. Igale inimesele soovitan Viit Üllast Eesmärki ja neist üks on - kolm ja enam Last (kui Loodus võimaldab). Kas Mehel-sõbral on ka Isaduse geenimajandust?
Harjutusest: vt Terviseleht 14. aug. 2002.a. Mul ka trükitud, täiendatud variant olemas.
Arstirohtu on lihtne neelata, a,b,c-ga tegeleda on veidi aeganõudvam, aga
see veeretab Õnnepäikese Teie elurajale, annab hingerahu, võimaldab Viit Üllast Eesmärki saavutada.
Tervitustega,
Jüri O.-M. Ennet